Si të pasurit bëhen të pasur? - Business Magazine Albania

Si të pasurit bëhen të pasur?


Epictetus ka thënë: “Mirëqenie nuk do të thotë të kesh pasuri të shumtë, por të kesh të ardhura të mjaftueshme.”

Dhe ai ka të drejtë… por kjo nuk i ndalon njerëzit të kenë dëshirën për të qenë të pasur. Edhe pse ne të gjithë mendojmë dhe kemi qëllime të ndryshme, ne të gjithë synojmë drejt mirëqenies, të paktën deri në një farë pike, sipas llogarive tona.

Pra si mund të bëhesh i pasur?

Një burim tregues është: “The 400 Individual Tax Returns Reporting the Largest Adjusted Gross Incomes“, një raport që botohet herë pas here nga IRS.

Statistikat e Ndarjes së të Ardhurave nga IRS kanë disa të dhëna interesante të fshehura në të gjitha listat dhe tabelat.

Për shembull, në vitin 2014 duhen 126 milionë dollarë për të kryesuar në 400-en e më të pasurve. Një shifër kjo më e lartë nga viti 2013 ku duheshin 100 milionë dollarë dhe shumë herë më e lartë se viti 2009 me 77.4 milionë dollarë.

Të ardhurat nga të cilat pasurohen pjesëtarët e 400-es janë:

• Pagat 4.47%

• Interesat: 4.24%

• Dividenti: 10.89%

• Ortakëria: 16.24%

• Fitimet e kapitalit: 65.16%

Më shumë se gjysma e të ardhurave vijnë nga shitja e kapitalit. Disa prej tyre janë të ardhura nga aksionet e investimeve ndërsa pjesa tjetër vjen nga shitjet dhe interesat.

Çfarë nënkupton kjo?

• Të punosh për të marrë rrogë nuk do t’ju bëjë të pasur.

• As të ardhurat nga investimet e vogla.

• As nga investimet për aksionet “blu”.

• Të gjenerosh një sasi të madhe të ardhurash financiare.

Të dhënat mbështesin qëllimin e këtij artikulli. Një total me mbi 4500 taksapagues ia kanë dalë të jenë pjesë e 400-ës në vitet 1992-2014, por vetëm 29% prej tyre shfaqen më shumë se dy herë dhe vetëm 3% më shumë se 10 herë.

Të bëhesh i pasur në terma monetare është rezultat i investimeve tek vetja dhe tek të tjerët, të ndërmarrësh risqe, të bësh shumë punë të vogla në mënyrën e duhur dhe më pas të bësh diçka të madhe shumë mirë.

Konkluzioni?

Në qoftë se do të bëhesh i pasur, fillo një biznes. SOT.

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0