Si të ndihmoni popullin e Ukrainës: 7 gjëra që mund të bëni tani - Business Magazine Albania

Si të ndihmoni popullin e Ukrainës: 7 gjëra që mund të bëni tani

popullin e Ukrainës

Të martën, Rusia dërgoi trupa në pjesë të Ukrainës, duke krijuar një nga stuhitë më të mëdha gjeopolitike në dekada, në një lëvizje që Presidenti Biden e quajti “fillimi i një pushtimi rus”. Reagimi nga qeveritë në mbarë botën ka qenë i shpejtë, me vetë Rusinë dhe kompanitë e saj më të mëdha dhe qytetarët më të pasur të goditur me sanksione ekonomike. Megjithatë, ata nuk kanë bërë ende asgjë për të frenuar Rusinë dhe shumë besojnë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nuk do të ndalet derisa të arrihet qëllimi i tij përfundimtar – marrja e kryeqytetit të Kievit.

Vetëm koha do të tregojë se si lëvizja e Putinit do të ndikojë në historinë tonë të ardhshme, por tani populli i Ukrainës po vuan. Tashmë ushtarë dhe civilë ukrainas janë vrarë dhe prindërit po përgatiten për më të keqen.

Ndërsa shumica prej nesh ndihen të pafuqishëm kur përballen me makinacione gjeopolitike të kësaj shkalle, ka mënyra se si mund t’i ndihmoni qytetarët e Ukrainës tani. Siç theksoi gazetarja Jane Lytvynenko në Twitter, ukrainasit kanë krijuar një listë të organizatave ku të huajt mund të dhurojnë, si për të ndihmuar ushtrinë ukrainase dhe qytetarët e saj privatë. Këto organizata përfshijnë:

Lexoni: Sanksione dhe luftë/ FMN paralajmëron rreziqe të mëdha ekonomike

Come Back Alive dhe Army SOS: të dy do të përdorin fondet e dhuruara për të ndihmuar në blerjen e furnizimeve për ushtrinë ukrainase, duke përfshirë municione, mburoja dhe ushqime.

Razom for Ukraine, Help for Ukraine, Sunflower of Peace dhe Revived Soldiers Ukraine: këto katër organizata do të përdorin donacione për të financuar ndihmën mjekësore për popullin e Ukrainës, duke përfshirë blerjen e kompleteve të ndihmës së parë, çanta shpine të mbushura me pajisje mjekësore dhe rehabilitimin mjekësor për ushtarët e lënduar.

Kyiv Independent: më në fund, ju mund të ndihmoni financimin e gazetës në gjuhën angleze në vend duke i dhuruar Kyiv Independent në llogaritë e saj Patreon të GoFundMe.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve: CPJ po bën thirrje për mbrojtjen e gazetarëve në Ukrainë pas pushtimit. Dhuroni këtu.

Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit: Ky grup ndihmon familjet në zonat e konfliktit në mbarë botën, duke përfshirë Ukrainën. Bëni një donacion urgjent këtu.

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0