Si të ndaloni përdorimin e fjalëve plotësuese si “atëherë”, “ëm”, “dmth” gjatë fjalimit tuaj? - Business Magazine Albania

Si të ndaloni përdorimin e fjalëve plotësuese si “atëherë”, “ëm”, “dmth” gjatë fjalimit tuaj?


Shpesh herë na e vënë në dukje që gjatë fjalës sonë themi vazhdimisht fjalë plotësuese, pasi tashmë kjo është bërë pjesë e zakonit tonë të të folurit, si për shembull, “atëherë”, “ëm”, “dmth”.

Ndërsa përdorimi i moderuar në një mjedis të rastësishëm mund të jetë i dobishëm, këshillohet të shmangni përdorimin e tepruar, veçanërisht në një mjedis profesional. Nëse jeni duke përdorur shumë fjalë plotësuese, është koha ta ndaloni këtë zakon.

Lexoni: A e dini se njerëzit e gjykojnë inteligjencën tuaj në bazë të tonit të zërit dhe sesa shpejt flisni?

Në një mesatare ne i përdorim këto fjalë të paktën 3 herë në 100 fjalë që flasim. Kjo mënyrë bën që çdo folës të duket si jo professional dhe madje pak i çuditshëm, kështu që ka ardhur koha që ju ta largoni këtë zakon jo të mirë të të folurit.

  • Metoda me duartrokitje

Së pari, zbuloni se sa shpesh ju i përdorni këto fjalë plotësuese me metodën e duartrokitjes.

Kërkojini dikujt që është i afërt me ju që të trokasë duart sa herë që përdorni një fjalë plotësuese. Kjo mund të duket e çuditshme në fillim, por me kohën do të mësoheni me të dhe ju do ta keni më të thjeshtë që të kuptoni se sa fjalë plotësuese përdorni gjatë bisedave tuaja të përditshme.

  • Metoda e regjistrimit të vetes

Nëse ndiheni jo komfortë që t’i kërkoni dikujt që të trokasë duart, ju mund të regjistroni veten me telefon gjatë një bisede. Më vonë dëgjojeni veten për të parë se sa fjalë plotësuese keni përdorur gjatë bisedës.

Si mund ta rregulloni këtë gjë?

Në shumicën e rasteve, njerëzit përdorin fjalët plotësuese në mënyrë që të kenë kohë për mendimet e tyre. Në ato momente në vend që të përdorni fjalët plotësuese, përpiquni të bëni një pauzë të shkurtër.

Paula Statman, trajnere për të folurin thotë se: “Duhet të trajnoni veten që të toleroni një pauzë më të gjatë dhe t’i thoni vetes se ju nuk do të humbni vëmendjen dhe respektin e njerëzve të tjerë.”

Është gjithashtu e rëndësishme që të menaxhoni ankthin kur ju flisni. Shumica e njerëzve përdorin fjalët plotësuese në mënyrë të pandergjegjshme kur flasin në publik që të fshehin ankthin dhe sikletin e tyre.

Lexoni: Si të paguhesh për të dhënë fjalime në publik?

Kur flsni në publik ose kur bëni një prezantim mundohuni që të fokusoheni se si fjalët tuaja do të ndihmojnë audiencën.

Dhe mos harroni praktika ju bën perfektë. Sa më me vetëbesim të jeni gjatë fjalimit tuaj, aq më pak fjalë plotësuese do të përdorni gjatë prezantimit tuaj. Herën tjetër që do të keni një prezantim “ëm” ju duhet … “dmth” të praktikoheni.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0