Si të merrni maksimumin nga çdo përvojë pune


Çdo punë në të cilën angazhoheni ka një vlerë, nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për një seminar, një punë me kontratë të shkurtër apo me kohë të plotë në afat të gjatë. Edhe punët të cilat nuk ju kanë pëlqyer në njëfarë mënyre kanë qenë të dobishme.

Ju mund të mësoni më shumë nga një përvojë e keqe, se sa një përvojë pozitive. E mirë apo e keqe, çdo punë që ju paraqitet, është një mundësi për të mësuar diçka të re. Ndoshta ju do ta urreni punën, por në fund do të mësoni diçka. Ndoshta ju nuk jeni duke i kuptuar ato që po mësoni, por ndonjëherë ato mund t’i kuptoni edhe vite më vonë. Gjithçka varet në mënyrën se si i shikoni gjërat.

Lexo:  3 hapa të fuqishëm për të gjetur punën që dëshironi

Mos e nënvlerësoni përvojën
Ndonjëherë do ta gjeni veten në një punë që e ndieni se nuk do t’ju çojë askund. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur ju sapo e keni nisur karrierën tuaj apo nëse aktualisht po punoni në një pozicion pune më të ulët krahasuar me punën tuaj të mëparshme. Në të vërtetë ju jeni duke mësuar apo duke zhvilluar aftësi në këto punë, të cilat do t’i merrni me vete në rrugëtimin e karrierës suaj. Sfidoni veten për të zbuluar se cilat janë këto aftësi dhe do të kuptoni se sa shumë keni fituar, nga çdo përvojë pune që keni pasur. Mendoni për punën tuaj të parë. Nëse keni qenë i mbingarkuar apo i nënpaguar, por ju keni mësuar disa nga mësimet më të vlefshme në gjithë karrierën tuaj. Këto janë leksione që do t’ju shërbejnë shumë në çdo punë të ardhshme që do të bëni.

Merrni si anët e mira edhe ato të këqija

Asnjë punë nuk është e përsosur, do të ketë gjithnjë momente të këqija bashkë me ato të mira. Për çdo moment negativ, përpiquni të gjeni një moment pozitiv që e plotëson. Ju duhet të kuptoni leksionin që mund të mësoni nga një përvojë negative dhe të mos lejoni që kjo gjë të përsëritet në punën e ardhshme. Duke analizuar anët negative, ju do të nxirrni mësime me vlerë.

Bëjini vetes dy pyetje
“Çfarë po bëj mirë?” dhe “Çfarë mund të bëj më mirë?. Këto dy pyetje do t’ju ndihmojnë të përfitoni më shumë nga përvoja juaj e punës. Përgjigjet e këtyre dy pyetjeve do t’ju ndihmojnë të bëni një shikim retrospektiv të ecurisë suaj në vend që ta përqendroni gjithë vëmendjen tek puna. Është e thjeshtë t’ia hedhësh gjithë fajin punës, por ka gjithnjë diçka që ju mund të përmirësoni në punën tuaj. Ju do t’i shikoni gjërat më qartë nëse e përqëndroni vëmendjen te vetja dhe performanca në punë.

Lexo: Nuk ke eksperiencë? Ja si mund të kërkosh për punë.

Nëse jeni të frustruar nga ndonjë aspekt i veçantë në punë, mendoni shkakun. A është diçka të cilën mund ta kontrolloni? Nëse po, përpiquni të kuptoni se çfarë duhet të bëni për të përmirësuar situatën. Me përmirësimin e vetvetes, do të ndiheni më pak i frustruar. Nëse është diçka që nuk mund ta kontrolloni, nuk ia vlen të shpenzoni energji mendore dhe është diçka në të cilën ju nuk duhet të përqëndroheni. Nëse puna në vetvete nuk është e bezdisshme, mendoni se çfarë mund të bëni për ta bërë më të mirë. Është e rëndësishme që të jeni gjithnjë mendjehapur në çdo punë që merrni përsipër. Aftësitë që ju zhvilloni në çdo punë do të qëndrojnë gjithnjë me ju në gjithë karrierën tuaj.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale