Si të kuptosh në 5 minuta nëse duhet të punësosh dikë - Business Magazine Albania

Si të kuptosh në 5 minuta nëse duhet të punësosh dikë


Çdo startup duhet të punësojë punonjës, të cilët duhet të jenë të motivuar, përgjegjës dhe të jetë e lehtë për të punuar me ta. Por, mund të jetë e vështirë për të zbuluar këto cilësi në një intervistë pune. Më poshtë ju njohim me 4 mënyra për të zbuluar menjëherë nëse një kandidat është i përshtatshëm për kompaninë tuaj.

Kërkojuni atyre të përshkruajnë një kohë kur ata ishin të lumtur në punë.

Kjo do të zbulojë pikat e forta dhe interesat kryesore të tyre. Gjithashtu do t’ju ndihmojë nëse mjedisi i tyre ideal i punës përputhet me atë të kompanisë tuaj.

Kërkoni integritet, inteligjencë dhe energjinë

Warren Buffet i shpërblen këto tre tipare, mbi të gjitha integritetin e të punësuarit të ri. Për të vlerësuar dikë është integriteti, pyesni për një dilemë etike me të cilën janë përballur dhe si reaguan ata.

Vlerësoni inteligjencën e tyre emocionale

Ish-ekzekutivi i Salesforce Davide Priemer rekomandon kërkimin e aplikantëve: “Nëse keni punuar për konkurrentin tuaj, si do ta trajtoni veten?”. Kandidatët, të cilët janë të vetëdijshëm për dobësitë e tyre duhet t’i përgjigjen lehtë kësaj pyetjeje.

Shikoni për flamuj të kuq

Jini të kujdesshëm ndaj të intervistuarve që janë të papërgatitur ose të paqartë. Dhe shikoni për gjuhën e trupit që tregon se ata nuk janë me të vërtetë të interesuar në këtë punë.

Amantia Kullolli

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0