Si të kemi një ekip të bashkuar - Business Magazine Albania

Si të kemi një ekip të bashkuar

Ekipet efektive janë baza e ndërtimit të çdo kompanie të suksesshme. Kjo përfshin krijimin e një mjedisi ku individët mund të bashkëpunojnë pa probleme, të maksimizojnë pikat e tyre të forta dhe të kapërcejnë sfidat.

Për të arritur përmirësime të rëndësishme dhe të qëndrueshme në punën ekipore duhet filluar me anëtarët individualë të ekipit, pra njohjen e më shumë ekipeve brenda ekipit.

Ekipet brenda ekipit

Siç edhe e dimë, ekipi ekziston brenda një sistemi skuadrash i përbërë nga një grup individësh. Në krye të çdo ekipi qëndron një udhëheqës me përvojë dhe kur ekipi i brendshëm nuk funksionon në mënyrë optimale, udhëheqësi mund “të mbytet” dhe të nënshtrohet nga anëtaret e tjerë. Rezultati mund të përfshijë mosfunksionim, mbiperformancë dhe kundërproduktivitet.

Si të njohim ekipin e brendshëm

  1. Takoni anëtarët: Zgjidhni atë që ju duket më i përshtatshëm bazuar mbi përvojën tuaj.
  2. Vini re se kur aftësitë e tyre shfaqen: Tani që i kuptoni disa nga anëtarët e brendshëm të ekipit tuaj, mund të filloni të kuptoni se kur tiparet e tyre janë shfaqur në aktivitetet tuaja të punës.
  3. Bëni ndërtimin e brendshëm te ekipit: Ekipet e brendshme mund të përfitojnë nga më shumë mirëkuptim dhe bashkëpunim reciprok midis anëtarëve. Për fat të mirë, thjesht duke identifikuar dhe kuptuar anëtarët e brendshëm të ekipit, mund të bëhen hapa të mëdhenj në ecurinë e punës.
  4. Prezantoni ekipet tuaja të brendshme: Kjo do të sjellë një performancë më të mirë të punës ne grup.

Organizatat dhe jo vetëm kanë nevojë për bashkëpunim të fortë midis ekipit, kjo mund të realizohet duke kuptuar dhe optimizuar ekipet e brendshme. Pa qasje të tilla nga brenda-jashtë edhe përpjekjet më inovative për ndërtimin e ekipit do të dështojnë.

 

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0