Si të arrini pavarësinë financiare për 10 vitet në vazhdim - Business Magazine Albania

Si të arrini pavarësinë financiare për 10 vitet në vazhdim


Kjo është një ndërhyrje! Po iu them se kam gjetur zgjidhjen për çdo problem financiar dhe sfidë që jeta na ofron. Zgjidhja mban emrin Pete Adeney, ose siç e njohin ndryshe Mr. Money Mustache (MMM), (Z. Pasanik me Mustaqe), dhe ai ka blogun më të mirë në internet për paratë në internet.

MMM është një nga burrat që mësoi të vija në lëvizje startup-in tim. Ai ka rreth dy milionë lexues, dhe kur ata ndjekin leksionet e tij për rreth dy vjet, ata arrijnë një “liri” financiare dhe mund të bëjnë çfarë të duan me jetën e tyre – pa patur stresin e rrogës. Për shembull:

1. Të largohen nga puna dhe të nisin një kompani të tyren

2. Të largohen nga puna dhe të udhëtojnë për muaj me rradhë

3. Të largohen nga puna, të bëjnë pushim, dhe të kalojnë kohë pranë familjes

4. Të largohen nga puna, të bëjnë pushim, dhe të fokusohen te pasionet e tyre

5. Të largohen nga puna dhe të gjejnë një punë që e pëlqejnë pavarësisht nga rroga

6. Të mos largohen nga puna sepse ata e duan punën që bëjnë por të mos mos stresohen më për paratë

E di për çfarë po iu flasë sepse pikën 1 dhe 2 unë i arrita para 5 vitesh, dhe MMM arriti pikat 3 dhe 4 para 10 vitesh në moshën 30 vjeçare me një rrogë mesatare pa ndonjë të papritur financiare. Dhe ai nuk jeton poshtë urës; ai ka një shtëpi të mahnitshme në një lagje shumë të bukur. Dhe të gjitha këto i ka arritur vet pa strese të tepërta.

Liria financiare brenda një periudhe 10 vjeçare kërkon tre vendime:

Vendimi #1 : Ndryshimet e vogla në zakonet e tuat të shpenzimit të parave nuk do të ndikojnë absolutisht në lumturinë tënde të përditshme, por paratë që kurseni do të thyejnë prangat e skllavërisë nga rroga, dhe kjo do të ketë një ndikim pozitiv në lumturinë tuaj. MMM thotë se ti je i ulët, minimalist, apo i ekzagjeruar. Ka të bëjë më shumë me përdorimin e logjikës dhe shkencën për të dizenjuar një jetesë mesatare në mënyrë që të jetoni më të lumtur.”

Vendimi #2 : “Lumturia rrjedh nga shumë burime, por asnjë nga këto burime nuk përfshin makina apo çanta të reja.” Po, Mik i Dashur, makinat e reja Europiane të sjellin lumturi. Por 1.800 dollarë mesatarisht për qeranë do të të kushtojë 273,682 dollarë për 10 vitet në vazhdim. Kjo do të të afrojë më shumë me lirinë financiare, e cila do të bëjë akoma më të lumtur. Hiq dorë nga qeraja për makinat luksoze dhe kënaqu me një Camrys të përdorur super të fortë për vetëm 20.000 dollarë.

Vendimi #3 : Kupto se ti e kontrollon jetën tënde dhe ti e zgjedh “aventurën tënde”. Ti e zgjedh vetë ku do të jetosh, ku ti edukosh fëmijët, ku të bësh pazar, dhe sa para të shpenzosh.

Në fakt, jeta është një lojë e madhe ku ti duhet “të zgjedhësh aventurën tënde” ku zëri jot i brendshëm do të jetë komentatori. Kur ishim fëmijë, zëri jonë i brendshëm asnjëherë nuk na çonte në drejtimin e gabuar. “Unë dua të dalë jashtë e të luaj.” “Mua më pëlqen shkenca.” “Një ditë unë do të bëhem austronaut.”

Por tani që jemi më të rritur, zëri jonë i brendshëm thotë, “Sot, më duhet të punojë deri vonë.” “Duhet të shmang trafikun.” “Një ditë unë do të dalë në pension.” Si manipulohet zëri jonë i brendshëm? Përmes zërave të jashtëm.

Edhe pse delikat, por akoma më të fortë, zërat e jashtëm – shitësit, mamatë, apo miqtë – janë gjithmonë të vazhdueshëm saqë duket sikur ne nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse t’i dëgjojmë. “Nëse nuk punoj mjaftueshëm, unë do të humbas punën dhe në do të humbasim shtëpinë tonë të bukur, makinën tonë të shtrenjtë dhe pushimet e përvitshme në resorte.”

Këtu qëndron problemi: Ti e ke në dorë zgjidhjen për këtë çështje. Ti mund ti bllokosh këta zëra të jashtëm, të dëgjosh folësin tënd të brendshëm, dhe si përfundim të zgjedhësh vet aventurën tënde.

/Inc

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0