Si ta lëmë punën në zyrë - Business Magazine Albania

Si ta lëmë punën në zyrë


Kris, menaxher i një studio design-i në New York nuk mund të fle. Mëndja e tij vazhdon të jetë e lidhur me objektivat e tij në zyrë. Katrina, menaxhere e produksionit në një shtëpi botuese ka tendencën të shpërqëndrohet nga emailet e punës në tavolinën e darkës.

Ata nuk janë të vetmit që kanë vështirësi në ndarjen e punës me pjesën tjetër të jetës. Sipas një studimi 7 vjeçar mbi performancën e punonjësve, paaftësia për të bërë të mundur këtë ndarje shihet si njw nga 10 situatat më stresuese që një profesionist mund të kalojë gjatë jetës së tij. Teknologjia gjithashtu ka patur ndikimin e saj, duke e bërë zyrën tonë vetëm një ekran më larg. Si mund të bëjmë një punë më të mirë, duke lënë atë çka i takon mjedisit të punës në zyre, më mënyrë që niveli i stresit në jetët tona të jetë më i ulët?

Para se të lini zyrën:

Bëni një detyrë të shkurtër.

Qoftë kjo një telefonatë, firmosja e një dokumenti ose t’i përgjigjeni një emaili. Në këtë mënyrë ju e përfundoni ditën pozitivisht dhe do t’i jeni mirënjohës vetes që arritët të bënit dhe një detyrë tjetër dhe po ashtu, do të keni një detyrë më pak mëngjesin tjetër.

Shkruani një listë të gjërave që duhet të bëni

Këtë mund ta bëni në letër ose në një mënyrë dixhitale. Rëndësia e tyre mund të ndikojë dhe në renditjen që do të bëni. Organizimi i punës shihet si një ndër tre aftësitë më të rëndësishme në vendin e punës, duke ju ndihmuar shumë dhe në produktivitetin tuaj.

Sistemoni vendin e punës

Të punuarit në një vend të rregullt, do t’ju ndihmojë në përqëndrimin tuaj dhe detyrimisht në punën tuaj. Tufat e letrave dhe rrëmuja në tavolinë, shpeshherë kthehen në shkak për të tërhequr vëmëndje nga puna, si dhe nga objektivat tuaja.

Zgjidhni një veprim specifik për të mbyllur ditën e punës.

Ky veprim mund të jetë thjesht mbyllja e derës së zyrës, madje dhe kompjuterit. Pas këtij veprimi ju duhet t’ja bëni të qartë vetes që dita juaj e punës ka mbaruar. Kjo do t’ju ndihmojë në kontrollin e gjendjes tuaj emocionale pas përfundimit të orëve të punës.

Filloni mbrëmjen pozitivisht

Në momentin që arrini në shtëpi, përveç pyetjeve të thjeshta përpiquni të hyni në brendësi të bisedave me familjen tuaj. Përpiquni të kuptoni se çfarë kanë arritur gjatë ditës, duke u angazhuar kështu në bisedë.

Kjo strategji me 5 hapa, kërkon një përpjeke minimale dhe mesatarisht 15 minuta në ditë për t’u ndjekur. Edhe pse disa nga hapat mund të mos duken të panjohura, kombinimi i tyre do sjellë me siguri ndryshim në jetët tuaja, qoftë gjatë orarit të punës edhe pas tij.

Ergys Kosovrasti

HBR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0