Si ta lëmë punën në zyrë


Kris, menaxher i një studio design-i në New York nuk mund të fle. Mëndja e tij vazhdon të jetë e lidhur me objektivat e tij në zyrë. Katrina, menaxhere e produksionit në një shtëpi botuese ka tendencën të shpërqëndrohet nga emailet e punës në tavolinën e darkës.

Ata nuk janë të vetmit që kanë vështirësi në ndarjen e punës me pjesën tjetër të jetës. Sipas një studimi 7 vjeçar mbi performancën e punonjësve, paaftësia për të bërë të mundur këtë ndarje shihet si njw nga 10 situatat më stresuese që një profesionist mund të kalojë gjatë jetës së tij. Teknologjia gjithashtu ka patur ndikimin e saj, duke e bërë zyrën tonë vetëm një ekran më larg. Si mund të bëjmë një punë më të mirë, duke lënë atë çka i takon mjedisit të punës në zyre, më mënyrë që niveli i stresit në jetët tona të jetë më i ulët?

Para se të lini zyrën:

Bëni një detyrë të shkurtër.

Qoftë kjo një telefonatë, firmosja e një dokumenti ose t’i përgjigjeni një emaili. Në këtë mënyrë ju e përfundoni ditën pozitivisht dhe do t’i jeni mirënjohës vetes që arritët të bënit dhe një detyrë tjetër dhe po ashtu, do të keni një detyrë më pak mëngjesin tjetër.

Shkruani një listë të gjërave që duhet të bëni

Këtë mund ta bëni në letër ose në një mënyrë dixhitale. Rëndësia e tyre mund të ndikojë dhe në renditjen që do të bëni. Organizimi i punës shihet si një ndër tre aftësitë më të rëndësishme në vendin e punës, duke ju ndihmuar shumë dhe në produktivitetin tuaj.

Sistemoni vendin e punës

Të punuarit në një vend të rregullt, do t’ju ndihmojë në përqëndrimin tuaj dhe detyrimisht në punën tuaj. Tufat e letrave dhe rrëmuja në tavolinë, shpeshherë kthehen në shkak për të tërhequr vëmëndje nga puna, si dhe nga objektivat tuaja.

Zgjidhni një veprim specifik për të mbyllur ditën e punës.

Ky veprim mund të jetë thjesht mbyllja e derës së zyrës, madje dhe kompjuterit. Pas këtij veprimi ju duhet t’ja bëni të qartë vetes që dita juaj e punës ka mbaruar. Kjo do t’ju ndihmojë në kontrollin e gjendjes tuaj emocionale pas përfundimit të orëve të punës.

Filloni mbrëmjen pozitivisht

Në momentin që arrini në shtëpi, përveç pyetjeve të thjeshta përpiquni të hyni në brendësi të bisedave me familjen tuaj. Përpiquni të kuptoni se çfarë kanë arritur gjatë ditës, duke u angazhuar kështu në bisedë.

Kjo strategji me 5 hapa, kërkon një përpjeke minimale dhe mesatarisht 15 minuta në ditë për t’u ndjekur. Edhe pse disa nga hapat mund të mos duken të panjohura, kombinimi i tyre do sjellë me siguri ndryshim në jetët tuaja, qoftë gjatë orarit të punës edhe pas tij.

Ergys Kosovrasti

HBR

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale