Si ta largoni stresin e punës?

Si ta largoni stresin e punës?


Në ditët e sotme, ne kemi shumë pak kohë për të bërë shumë gjëra. Telekomunikacioni, lidhja e vazhdueshme në telefona dhe oraret e ndryshueshme që në një farë mënyre e bëjnë jetën tonë më të lehtë, mund të krijojnë një tension të vazhdueshëm.

Sipas Shoqatës Psikologjike Amerikane, më shumë se 1/3 e njerëzve janë të stresuar vazhdimisht. Edhe vet procesi i largimit të stresit mund të jetë stresues.

Por, sigurisht që ka zgjidhje. Më poshtë kemi renditur për ju disa mënyra të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të largoni stresin.

       1.Përtypni çamçakëz

Kur jeni të stresuar, trupi juaj lëshon një hormon të quajtur kortizol. Por, kur përtypni çamçakëz studimet tregojnë se niveli i kotizolit dhe stresit bie.

Një studim vëzhgoi dy grupe njerëzish, të cilët ishin të stresuar pasi kishin shumë detyra për të bërë. Ata që përtypnin çamçakëzat shfaqën një reduktim të ndjeshëm të stresit, ankthit dhe nivelit të kortizolit, ndërsa pjesa tjetër nuk pati ndonjë ndryshim.

      2. Shtoni pak gjelbërim në ambientin tuaj të punës

Sipas një studimi, një bimë e vogël mbi tavolinën e punës mjafton për të reduktuar stresin dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj. Prania e bimëve ndikon në reduktimin e luhatjeve të humorit.

      3. Konsumoni fara të kungullit

Farat e kungullit janë të pasura me magnez, një nga mineralet me të rëndësishme për trupin. Magnezi ka shumë dobi biologjike të provuara shkencërisht, duke përfshirë rritjen e humorit dhe lehtësimin e stresit.

     4. Aktivizoni syrin e tretë

Akupunktura njihet shkencërisht si mënyra më e mirë për të ulur stresin. Ajo ndihmon në hapjen e kanaleve të bllokuara të energjisë brenda trupit.

Pika kryesore për lehtësimin e tensionit është në mes të vetullave tuaja, ku ura e hundës tuaj takon ballin. Ndryshe kjo pikë njihet si syri i tretë. Ju mund ta aktivizoni duke shtypur me gisht këtë vend ose duke e bërë masazhe të vogla, nga 30 sekonda deri në një minutë.

Pra, kur niveli i stresit rritet, provojeni njërin nga këto truke. Mendoni për to si mjete në kutinë e veglave. Dhe mbani mend, sa më mirë që ta menaxhoni stresin, trupi juaj merr një bonus.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0