Si sillen turistët e çdo kombi, kur vendosin për një udhëtim të ri?


Kombe të ndryshme kanë zakone të ndryshme në lidhje me udhëtimin kur bëhet fjalë për buxhetin, kohëzgjatjen e qëndrimit, zgjedhjen e një destinacioni apo akomodimi, sipas hulumtimit të bërë nga agjencia online e udhëtimit Expedia.

Hari Nair, Global VP pranë Expedia Media Solutions, shpjegoi për “Mumbrella Asia Travel Marketing Summit” se biznesi tashmë ka një pasuri të dhënash në sajë të 95 milionë përdoruesve unikë të grumbulluar çdo muaj.

Expedia në një anketim të bërë me 8,000 njerëz gjatë vitit 2017, mes tyre 1000 të anketuar nga Australia, Kanadaja, Kina, Franca, Gjermania, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA, zbuluan se shumica e udhëtarëve kanë nevojë për ndihmë për të vendosur se ku do të shkojnë.

“Udhëtarët janë tepër të pavendosur se ku dëshirojnë të udhëtojnë. Në fakt, ata na bërtasin duke thënë: “Ne kemi nevojë për ndihmë,” tha Nair, duke vënë në dukje se udhëtarët kinezë janë më të pavendosurit, ndërsa gjermanët “e dinë saktësisht se çfarë duan“.

Lexoni: Qytetet më të shtrenjta për udhëtime biznesi në 2017

Hotelet janë preferenca numër një për udhëtarët japonezë, ndërsa amerikanët dhe kanadezët janë tifozë të vendpushimeve gjithëpërfshirëse. Europianët, nga ana tjetër, tentojnë të favorizojnë akomodimin ‘alternativ’ – Nair sugjeroi se kishte një tregues të numrit të udhëtarëve që qëndronin me familjarët ose në shtëpitë e pushimit që ata zotëronin.

Australianët janë shumë më të pavarur kur bëhet fjalë për rregullimin e planeve të tyre të udhëtimit, shtoi ai. “Australia veçanërisht e konsideron si shumë të rehatshme që të shikojnë drejtperdrejt në faqet e hoteleve ose në linjat ajrore.”

Përdorimi i të dhënave është çelësi për marketerët në hapësirën e udhëtimit, pasi çdo gjë fillon me zemrën dhe mendjen e udhëtarëve dhe me kujtimet që ata dëshirojnë të krijojnë ndërsa udhëtojnë.

burimi: warc

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale