Si po fuqizon internetin ky startup në Çikago?! - Business Magazine Albania

Si po fuqizon internetin ky startup në Çikago?!

startup

Skuterë, anije mallrash. Falë kartave të tij SIM inovative, Hologram mund të pajisë pothuajse çdo pajisje për t’u lidhur në mënyrë të besueshme me internetin.

Termostate dhe drita inteligjente. Stacionet e karikimit të automjeteve elektrike. Dronët e dorëzimit. Aftësia për të lidhur një listë gjithnjë në rritje të pajisjeve me internetin premton të revolucionarizojë shumë aspekte të mënyrës se si jetojmë. Megjithatë, një problem mjaft i zakonshëm ende e shqetëson këtë revolucion të vazhdueshëm teknologjik: lidhjet e dobëta WiFi.

Për ta zgjidhur atë, platforma mobile Hologram doli me karta SIM agnostike që funksionojnë në 70 rrjete në 200 vende dhe territore dhe kalojnë automatikisht ndërmjet operatorëve kur janë në lëvizje. Në prapaskenë, teksa gjurmon flotat e pajisjeve të lidhura, duke përfshirë biçikletat elektronike, anijet e ngarkesave dhe sensorët bujqësore, Hologram ndihmon kompanitë të monitorojnë përdorimin e tyre të energjisë.

Ideja i erdhi bashkë-themeluesit Ben Forgan kur ai u kthye në SHBA pasi punoi në një startup për shpërndarjen e ushqimit në Singapor. Një nga zhgënjimet e tij ishte se WiFi jo i besueshëm mund të dëmtonte sistemet e porositjes. Kolegët e tij sipërmarrës dukej se të gjithë po ndërtonin aplikacione mobile. “Ndihesha sikur po hynim në valën e tretë të kompjuterëve dhe internetit”, tha ai. “Mendova për telefonat celularë dhe tabletët e kaluar, për të lidhur gjithçka me botën reale dhe për të ndërtuar të ardhmen e internetit.”

Lexoni: Ja cila është idea futuriste e këtij startup-i për të luftuar ndryshimet klimatike

Por edhe Forgan nuk mund ta imagjinonte të gjithë atë që më shumë se 3,500 klientët e tij do të bënin përfundimisht me Hologram. Grupi i ruajtjes së jetës së egër Paso Pacifico fut kartat SIM në vezët e breshkave të detit të printuara 3-D dhe i mbjell ato në foletë e vërteta në Amerikën Qendrore. Qëllimi: nëse veza lëviz, ajo do të zbulojë dhe gjurmojë gjuetarët. Prania e vezëve mashtruese ka ndihmuar në uljen e gjuetisë pa leje në ato zona me 90%. Grupe të tjera të ruajtjes kanë marrë frymëzim dhe po punojnë në aplikacione harduerike që mund të gjurmojnë dhe pengojnë gjithashtu gjuetinë e paligjshme të peshkaqenëve dhe vezëve të papagallit. Dhe, së fundmi, kompanitë kanë përdorur Hologram për të fuqizuar pajisjet e monitorimit të pacientëve në distancë, aplikacionet për distancimin social dhe përpjekjet për gjurmimin e kontakteve.

Kompania e Çikagos, të cilën Forgan e themeloi në vitin 2014 së bashku me Pat Wilber, është ende e vogël, me vetëm 100 punonjës. Por ajo pret të trefishojë stafin e saj gjatë vitit të ardhshëm, falë një investimi prej 65 milionë dollarësh në gusht të udhëhequr nga Tiger Global. “Ne filluam si një ofrues modest i infrastrukturës dhe të gjithë po ndërtojnë këto gjëra të bukura mbi të,” thotë bashkëthemeluesi Ben Forgan. “Unë mendoj se është vërtet motivues për ekipin tonë”.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0