Si kursejnë njerëzit më të pasur në botë?


Dolly Parton ngrin mbetjet. Sarah Jessica Parker vesh fëmijët e saj me rroba të falura nga persona të ndryshëm. Dhe Warren Buffett, një nga njerëzit më të pasur që ecën në planetin tonë, paguan për ushqimin në McDonald’s me kupona.

A janë këto zakone të çuditshme të njerëzve të pasur dhe të famshëm? Aspak. Ato përfaqësojnë mënyrën se si këta milionerë dhe miliarderë kanë fituar dhe ruajtur pasurinë e tyre: duke menaxhuar paratë në mënyrë efektive, efikase dhe me maturi.

Ne të gjithë mund të mësojmë sekretet e tyre për të mos shpenzuar në mënyrë të pandërgjegjshme. Ja disa prej tyre:

Jetoni poshtë mundësive

Buffett hyri në shtëpinë e tij të tanishme në fund të viteve 1950. Pas blerjes për pak më shumë se 30,000 dollarë, ai u vendos aty dhe nuk lëvizi më. A mund të përballojë ai disa shtëpi pushimi ose një rezidencë të madhe? Sigurisht që po. Megjithatë, ai nuk është i interesuar të lëvizë.

Manjati i biznesit meksikan Carlos Slim Helú ndjek të njëjtin parim të jetesës me kursim. Ai nuk ka ndërruar banesë për katër dekada. Përsëri, zgjedhja e tij për të mos bërë shumë zhurmë dhe për të mbledhur pasuri të patundshme personale, i ka siguruar atij statusin e miliarderit. Bëni mirë që dhe ju të ulni koston tuaj të jetesës.

Investoni në një makinë të arsyeshme

Mos prisni ta shihni Mark Zuckerberg duke ngarë një Ferrari. Sipas Business Insider, themeluesi kursimtar i Facebook preferon të shkojë nga një pikë në një pikë tjetër me Volkswagen GTI e tij, pa u mburrur me makinën sportive të kuqe që zotëron 800 kuaj fuqi nën kofano.

Vlerësoni prakticitetin në metodën tuaj të transportit. Sipas Carfax, automjetet mund të zhvlerësohen deri në 25% në vit. Shpenzoni pak dhe përpiquni të mbani rrotat tuaja në rrugë për aq kohë sa të mundeni.

Fluturoni me economy class

Business dhe klasi i parë mund t’ju tundojnë përtej besimit, por zgjedhja më e mirë do të ishte economy class. Edhe Ingvar Kamprad, themeluesi i fundit i Ikea, fluturoi duke kursyer.

Ai besonte se vetëm për shkak se ai mund të bënte diçka nuk do të thoshte se ai duhej ta bënte atë, dhe kjo përfshinte dhe udhëtimin me avionët luksoz.

Përdorni kupona

Kuponat dhe uljet e ndryshme që ofron nga dyqanet për blerje, janë një mënyrë e mirë për të mos bërë shpenzime të panevojshme. Kartat e anëtarësimit ju ndihmojnë për të përfituar në mënyrë të zgjuar. Po ashtu ju mund të  përdorni dhe aplikacione të ndryshme si My Vodafone, i cili ofron dyfish shpërblim për blerje në dyqane të caktuar. Mos mendoni do të dukeni të varfër, ka shumë njerëz të pasur që e praktikojnë këtë metodë.

Suksesi financiar përfshin më shumë sesa thjesht rritje në detyrë apo kapjen e një jackpoti. Rruga për t’u bërë dhe qëndruar për një kohë të gjatë i pasur përfshin marrjen e vendimeve të mençura qoftë dhe ditore.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale