Si arrihet falsifikimi i inteligjencës emocionale? - Business Magazine Albania

Si arrihet falsifikimi i inteligjencës emocionale?

Si arrihet falsifikimi i inteligjencës emocionale

A është e mundur të falsifikoni inteligjencën emocionale? Ka emocione dhe veprime që duken si të vërteta, por në të vërtetë nuk janë.

Emocioni i rremë i referohet procesit të ndërveprimit emocional që njerëzit shfaqin emocione pozitive ose negative të maskuar për të përforcuar ose shtypur emocionet origjinale. Emocioni i rremë është rezultat i një zgjedhjeje strategjike. Emocioni i shfaqur mund të mos ndodhë për momentin, por ndonjëherë mund të jetë bindës. Emocionet e rreme janë të zakonshme në jetën e përditshme, por hulumtimi aktual mbi to është relativisht i shpërndarë dhe ka ende disa mosmarrëveshje rreth ndikimit ndërpersonal të emocioneve të rreme, si dhe mekanizmit të tij.

Literatura ekzistuese ka të bëjë kryesisht me katër aspekte të efektit ndërpersonal të emocioneve të rreme, duke përfshirë procesin e lojës, situatën pro-sjelljes sociale, situatën organizative dhe efektin e lidershipit. Mekanizmat e ndërlidhur përfshijnë reagimin afektiv të marrësve të emocioneve dhe procesin e brendshëm të ”spekulimit të emocioneve të të tjerëve sipas standardit të tyre”. Hulumtimet e ardhshme mund të përqendrohen më shumë në studimin e thellë dhe sistematik të emocioneve të rreme mbi marrësin emocional, emocionin e rremë në grup, valencën e emocioneve të rreme, mekanizmin nervor kognitiv, sfondin e kulturës, etj. Shumë kërkime kanë dokumentuar keqpërdorime manipuluese të inteligjencës emocionale. Keqpërdorimet më të zakonshme të inteligjencës emocionale janë nënndërgjegjeshëm, dhe janë rezultat i nevojave emocionale të paadresuara dhe të pashëndetshme. Një nga falsifikimet më të zakonshme që mund të dalloni te drejtuesit me qëllime të mira është manipulimi me ndjeshmëri. Kapaciteti për të kuptuar dhe ndarë ndjenjat e të tjerëve krijon lidhje autentike dhe thellon besimin.

Të kuptuarit e dhembshur për sfidat e të tjerëve është emocionalisht inteligjente. Por, dëshira e vërtetë e një udhëheqësi për të treguar kujdes mund të kapërcejë kufijtë e shëndetshëm në mënyra të padëshiruara. Të qenit i sintonizuar me shqetësimet e folura dhe të pathëna të të tjerëve dhe dëgjimi i tyre në mënyrë aktive tregon hapje ndaj pikëpamjeve të tyre. Duke e bërë këtë, ne automatikisht duhet të vendosim në plan të dytë opinionet tona të ndryshme dhe kjo nuk është e lehtë.

Shpesh ekziston një nevojë e pavetëdijshme për të pasur të drejtë. Udhëheqësit mund të shtiren se po dëgjojnë ndërsa përpiqen të joshin të tjerët në anën e tyre pa e kuptuar se po e bëjnë atë. Puna për të shtypur pikëpamjet tuaja të forta për t’u dukur sikur po angazhoni të tjerët nuk funksionon kurrë, edhe nëse mendoni mirë. Njerëzit kanë më shumë gjasa të besojnë se jeni të hapur për të dëgjuar idetë e tyre nëse mendojnë se keni qenë të drejtpërdrejtë në lidhje me pozicionin tuaj.

Lexo edhe:“D’Roots” në Tropojë: Nxitja e punësimit dhe zhvillimit të të rinjve shqiptarë

Udhëheqësit e vetëdijshëm zbulojnë se si i përjetojnë të tjerët, janë të hapur për reagime nga të tjerët dhe i njohin pikat e forta dhe të dobëta të tyre. Por, kur ka dëshirë për të kënaqur të tjerët dhe nevojë për miratim, të gjitha teknikat që na ndihmojnë të bëhemi më të vetëdijshëm mund të na shërbejnë për të na bërë më të përfshirë në vetvete. Të kërkosh një koment është mirë, ndërsa të kërkosh komente gjatë gjithë kohës është kundërproduktive dhe zbulon pasigurinë tonë dhe nevojën për t’u lavdëruar nga të tjerët. Shumë shpesh, udhëheqësit besojnë se duhet portretizoni se i kanë të gjitha përgjigjet dhe se nuk bëjnë gabime.

Udhëheqësit autentikë mund të frymëzojnë besim dhe besnikëri tek anëtarët e ekipit të tyre duke qenë të vërtetë me veten e tyre. Ata lidhen me të tjerët duke gjetur gjuhën e përbashkët dhe pa qenë të pasinqertë. Ata e dinë se cilat tipare të personalitetit duhet të zbulojnë dhe kur mund të përshtaten me situatën. Me një vetëdije të lartë, nxitje të brendshme për t’u përmirësuar vazhdimisht, aftësi për të ndarë hapur mendimet e tyre, por për të përshtatur atë që thonë me kë po flasin, përshtaten me çdo situatë dhe me një busull të fortë moral, udhëheqësit autentikë mund të ruajnë besueshmërinë dhe të fortë. marrëdhëniet me të tjerët duke u përshtatur në inteligjencën e tyre emocionale.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0