Shtesat e taksave, hyjnë në fuqi

Shtesat e taksave, hyjnë në fuqi


Nuk është gënjeshtër.

Nga sot, tek qytetarët e sipërmarrjet shqiptare rëndojnë më shumë disa taksa.

Sipas paketës fiskale të vitit 2018, taksa e pronës fillon të llogaritet në bazë të vlerës së pronës dhe jo sipërfaqes së saj. Sipas formulës së re, për familjarët taksa është tashmë sa 0.05 % e vlerës së banesës, ndërsa për bizneset, 0.15% e vlerës. Për të pasur një ide, një banesë me vlerë 10 milionë lekë do të paguajë rreth 500 lekë në muaj.

Ngarkesa e dytë fiskale me bazë të gjerë, është kalimi i një pjese të mirë të bizneseve të vogla, si biznese me TVSH. Nga sot, një prill, të gjitha bizneset me xhiro vjetore mbi 2 mln lekë e kanë të detyrueshme të lëshojnë faturën e TVSH-së. Parimisht produktet e shërbimet mund të jeni deri në 20% më të shtrenjta, ndërkohë bizneset duhet të paguajnë më shumë ekonomistët që u mbajnë bilancet.

Protesta e së shtunës në rrugën e kombit për të kundërshtuar taksën në këtë rrugë, u shoqërua me mbështetje masive mes qytetarëve. Kryeministri Rama pati dy dalje publike përt të kominuikuar se do të ketë diksutime me qytetarët, por duke theksuar njëkohësisht se Qeveria nuk tërhiqet nga taksa e rrugës. Kjo taksë, sipas marrëveshjes deri më tani kushton 2.5 deri në 22.5 euro, në varësi të automjetit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0