Shqiptari, kadet i policisë në Milford, ndjek ëndrrën amerikane. Bëhet shtetas i SHBA - Business Magazine Albania

Shqiptari, kadet i policisë në Milford, ndjek ëndrrën amerikane. Bëhet shtetas i SHBA

kadet

Blerim Sefa po ndjek ëndrrën amerikane dhe së shpejti po e realizon falë këmbënguljes, zgjuarsisë dhe etikës së fortë në punë.

Emigranti shqiptar u bë një shtetas i SHBA në qershor, dhe ai tani po punon si një kadet policie për të dy departamentet e policisë Milford dhe Novi, në mënyrë që ai të mund të bëhet një oficer policie me kohë të plotë.

Ka qenë një rrugë e gjatë, veçanërisht që kur banori 28-vjeçar i Farmington Hills u largua nga kryeqyteti i Shqipërisë në 2015, duke menduar se do të vazhdonte të përpiqej të bëhej një inxhinier mekanik.

Ai ishte në fillim të të 20-ave atëherë. Një i afërm i tij në West Bloomfield Township e ndihmoi të shkonte. Ai gjeti një punë dhe kaloi me sukses testin për të marrë patentën e shoferit.

Duke ardhur nga një vend që e konsideronte Amerikën një vend mundësish, ai ishte gati të kthehej në shkollë derisa një përfaqësues i kolegjit filloi të fliste me të për tarifat e shkollimit.

“Unë nuk e dija që duhet të paguash për shkollën këtu. U trondita pak. Nuk e prisja këtë në Amerikë,” pranoi ai duke qeshur. “Kjo ishte një ditë e trishtë.” Por, Sefa u përqëndrua më shumë te mundësitë sesa te pengesat. Ai vazhdoi të punonte aq punë sa mund të bënte. Qëndroi në kontakt me familjen e tij dhe me atë që do të bëhej gruaja e tij. Kur më në fund ishte në gjendje të regjistrohej në kolegj, ai kishte në mendje një oficer policie në Detroit, i cili i tërhoqi vëmendjen për shpejtësinë kur ishte ende në fillesat e tij si shofer.

Sefa ishte i sinqertë kur foli në lidhje me kufirin e shpejtësisë. Oficeri ia ktheu patentën e shoferit, i dha një paralajmërim verbal dhe e pyeti nëse kishte nevojë për ndihmë për drejtimin. Telefoni i Sefës me një ekran GPS ishte në vendin e pasagjerit.

“Ai ishte me të vërtetë, me të vërtetë i mirë,” tha Sefa. “Kjo më la një përshtypje vërtet të mirë. Aty mendova se dhe unë dua të jem si ky zotëri.”

Takimi i tyre e shtyu Sefën të fillonte të studionte punën e policisë si profesion.

Ende duke punuar sa më shumë punë që mund të bënte, Sefa filloi të merrte mësime në Oakland Community College në vjeshtë të 2016 dhe shpejt u regjistrua në klasën e drejtësisë penale. Ai ishte një student i mirë në Shqipëri dhe vazhdoi të ishte një student i mirë edhe në Shtetet e Bashkuara.

Një ushtrim në klasë e çoi atë në një konkurs për kadet në Departamentin e Policisë Milford. Ai nuk mendoi se mund ta merrte sepse nuk ishte akoma shtetas i SHBA. Por, aplikoi dhe pas intervistës, dikush e thirri për t’i thënë se departamenti ishte i interesuar ta punësonte atë.

Sefa u largua nga Shqipëria, vendi i tij i lindjes, një ish-vend Komunist, pasi fitoi një vizë në një mundësi vjetore që përfshin kontrollet mjekësore. Ai gjithashtu duhej të kalonte një test droge dhe të merrej me kontrolle të ngjashme për t’u bërë një kadet policie.

Dita e tij e parë me departamentin ishte në fillim të vitit 2019, vetëm disa muaj para se të merrte diplomën e tij të asociuar.

“Unë jam me të vërtetë e lumtur që e kemi gjetur atë”, tha Meghan Harp, koordinatore e shërbimeve të policisë në departament.

Sefa, tha ajo, është shumë i besueshëm dhe gjithmonë i gatshëm të bëjë një turn shtesë. Ai gjithashtu e ndihmon atë të trajnojë kadetë të rinj, të cilët janë përgjegjës për detyra si përshëndetja e vizitorëve, futja e të dhënave dhe përgjigjia e thirrjeve jo urgjente.

Ajo është krenare për arritjet e tij dhe e emocionuar për të parë se çfarë mban e ardhmja e tij.

Sefa nuk ka ditur absolutisht asgjë për Milford, por aty zbuloi një familje që ka zënë një vend të veçantë në zemrën e tij. Ai ka punuar mes dallimeve gjuhësore dhe kulturore për të vazhduar përpjekjet me mbështetjen e departamentit.

U bë kadet i policisë në Novi në janar të 2020 dhe mori një diplomë bachelor nga Universiteti Shtetëror i Ferris në fund të vitit të kaluar. Pandemia vonoi shtetësinë e tij, por e fitoi atë status tani.

Sefa shpreson të hyjë në akademinë e policisë në vjeshtë. Ai do të donte të punonte për një departament lokal të policisë ose një agjenci federale.

Sefa pret që bashkëshortja e tij këtë verë të mbërrijë në SHBA. “Do të vazhdoj të shikoj përpara, gjithashtu do të vazhdoj të punoj shumë. Më përpara kam punuar në 2, 3 punë të ndryshme. Ndonjëherë edhe 4 përfshirë DoorDash, Uber, punën në ndërtim, punën në restorant. Por më në fund ia arrita. Jam vetëm disa muaj larg nga të qenit në punën time të ëndrrave”.

Si shumë burra dhe gra që hyjnë në fushën e policisë, Sefa pëlqen të ndihmojë njerëzit. Ai gjithashtu flet spanjisht.

/hometownlife

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0