Shqipëria do të njoftojë tenderin e parë të impiantit fotovoltaik në 2018


Shqipëria planifikon të përqëndrohet në energjinë solare si pjesë e angazhimit të saj me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim me qëllim që burimet e ripërtërishme të energjisë të përbëjnë 38% të prodhimit të saj deri në vitin 2020. Tenderi i parë për ndërtimin e një impianti fotovoltaik do zhvillohet brenda këtij viti.

Çështja është fokusi i një analize nga Lorenc Gordani, drejtori i përgjithshëm i Qendrës Shqiptare për Rregullimin dhe Ruajtjen e Energjisë (ACERC), i cili theksoi se sektori diellor në Shqipëri kohët e fundit ka parë zhvillime të rëndësishme dhe se Shqipëria është në një moment vendimtar sa i përket zgjedhjeve të strategjisë së saj të energjisë.

Analiza u botua në platformën e Strategjive të Zhvillimit të ulët të Emetimeve (LEDS), e cila ndan praktikat e mira në nivel ndërkombëtar në lidhje me energjinë e qëndrueshme. Mbikëqyrësi i energjisë në vend dhe ministria e energjisë u kanë dhënë familjeve mundësinë për të instaluar panele diellore për prodhimin e energjisë për konsum individual dhe kanë vendosur çmime për parqet diellore që kanë tërhequr shumë interes nga investitorët shqiptarë dhe ndërkombëtarë.

Zhvillimi i sektorit të energjisë diellore do të ndihmojë Shqipërinë të zvogëlojë varësinë e saj nga importet e energjisë dhe të përdorë mesataren e tij 240 ditë dielli në vit.

/BioNews

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0