Shqipëria siguron 500 mijë doza vaksine. Rreth 20 mijë vijnë në janar

doza vaksine

Vendi ynë ka siguruar zyrtarisht rreth 500 mijë dozat e para të vaksinës anti-covid. Përmes rrjetit social Facebook, lajmi u dha nga Kryeministri Edi Rama.

Sipas tij, “vaksina do të jetë falas dhe jo e detyrueshme. Në përfundim të vitit të kaluar dhe në vigjilje të Vitit të Ri, siguruam 500 mijë dozat e para të vaksinës me Pfizer.

Kemi dakordësuar me Akt Normativ për aktivizimin e kontratës. Sasia e dakordësuar do të paguhet fillimisht për 10.700 dozat e para që do të vijnë në javën e tretë të janarit. Mbi 30 mijë të tjerat vijnë në shkurt”.

Lexo: Si Covid-19 po transformon botën e biznesit

Ai theksoi se, “kemi garantuar gatishmërinë e dy vendeve partnere për një total prej 9 mijë dozash në gjysmën e parë të janarit. Operacione solidariteti nga ana e dy qeverive mike, të cilat nuk na lanë vetëm në këto kohëra egoizmi dhe cinizmi të frikshëm për kontinentin ku jetojmë, kur ende nuk dukej drita jeshile që u ndez mbrëmë”.

Diskutimet për sigurimin e sasive të duhura po bëhën njëkohësisht me deklaratat për dhurata të mundshme të një sasie vaksine. Shqipëria planifikon të sigurojë vaksinimin e bluzave të bardha në Kosovë.

Sipas kryeministrit, “Kosovës do t’i dhurojmë një sasi për vaksinimin e bluzave të bardha të spitalit të Prishtinës”. Ai tha se, i ka kërkuar ministres së Shëndetësisë që të flasë me homologun në Kosovë. “Personeli shëndetësor atje do të ketë mundësinë të vaksinohet si të gjithë kolegët në Shqipëri”.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale