Shqipëria siguron 500 mijë doza vaksine. Rreth 20 mijë vijnë në janar - Business Magazine Albania

Shqipëria siguron 500 mijë doza vaksine. Rreth 20 mijë vijnë në janar

doza vaksine

Vendi ynë ka siguruar zyrtarisht rreth 500 mijë dozat e para të vaksinës anti-covid. Përmes rrjetit social Facebook, lajmi u dha nga Kryeministri Edi Rama.

Sipas tij, “vaksina do të jetë falas dhe jo e detyrueshme. Në përfundim të vitit të kaluar dhe në vigjilje të Vitit të Ri, siguruam 500 mijë dozat e para të vaksinës me Pfizer.

Kemi dakordësuar me Akt Normativ për aktivizimin e kontratës. Sasia e dakordësuar do të paguhet fillimisht për 10.700 dozat e para që do të vijnë në javën e tretë të janarit. Mbi 30 mijë të tjerat vijnë në shkurt”.

Lexo: Si Covid-19 po transformon botën e biznesit

Ai theksoi se, “kemi garantuar gatishmërinë e dy vendeve partnere për një total prej 9 mijë dozash në gjysmën e parë të janarit. Operacione solidariteti nga ana e dy qeverive mike, të cilat nuk na lanë vetëm në këto kohëra egoizmi dhe cinizmi të frikshëm për kontinentin ku jetojmë, kur ende nuk dukej drita jeshile që u ndez mbrëmë”.

Diskutimet për sigurimin e sasive të duhura po bëhën njëkohësisht me deklaratat për dhurata të mundshme të një sasie vaksine. Shqipëria planifikon të sigurojë vaksinimin e bluzave të bardha në Kosovë.

Sipas kryeministrit, “Kosovës do t’i dhurojmë një sasi për vaksinimin e bluzave të bardha të spitalit të Prishtinës”. Ai tha se, i ka kërkuar ministres së Shëndetësisë që të flasë me homologun në Kosovë. “Personeli shëndetësor atje do të ketë mundësinë të vaksinohet si të gjithë kolegët në Shqipëri”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0