Shqipëria me ligj për sigurinë online në portale - Business Magazine Albania

Shqipëria me ligj për sigurinë online në portale


Shqipëria do të ketë tashmë një ligj për sigurinë online dhe menaxhimin e ‘tregut’ kaotik të portaleve online që janë krijuar me shumicë vitet e fundit në vendin tonë.

Shtimi i ankesave të qytetarëve për fyerjet dhe piraterinë online dhe shtimi i portaleve kanë bërë që qeveria shqiptare të përgatisë një ligj për rregullimin e kësaj veprimtarie.

Me ligjin e ri, një portal online do të quhet një biznes online, për të cilin do të aplikohen të njëjtat masa sigurie si me kartën e kreditit.

Ligji ka për qëllim të ndëshkojë shpifjet, mashtrimet, fyerjet, piraterinë dhe vjedhjen online.

Lajmin e njoftoi një ditë më parë gjatë një interviste për ‘Top-Channel’, ministrja e Inovacionit Milena Harito.
‘Çdo person që ndihet i fyer për arsye raciste, ksenofobie, pornografie kundrejt fëmijëve të mund, të raportohen nga personat në çdo portal’, tha Harito.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0