Shqipëria me ligj për sigurinë online në portale


Shqipëria do të ketë tashmë një ligj për sigurinë online dhe menaxhimin e ‘tregut’ kaotik të portaleve online që janë krijuar me shumicë vitet e fundit në vendin tonë.

Shtimi i ankesave të qytetarëve për fyerjet dhe piraterinë online dhe shtimi i portaleve kanë bërë që qeveria shqiptare të përgatisë një ligj për rregullimin e kësaj veprimtarie.

Me ligjin e ri, një portal online do të quhet një biznes online, për të cilin do të aplikohen të njëjtat masa sigurie si me kartën e kreditit.

Ligji ka për qëllim të ndëshkojë shpifjet, mashtrimet, fyerjet, piraterinë dhe vjedhjen online.

Lajmin e njoftoi një ditë më parë gjatë një interviste për ‘Top-Channel’, ministrja e Inovacionit Milena Harito.
‘Çdo person që ndihet i fyer për arsye raciste, ksenofobie, pornografie kundrejt fëmijëve të mund, të raportohen nga personat në çdo portal’, tha Harito.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale