Shqipëria, i vetmi vend në rajon që nuk ka një hekurudhë të elektrifikuar

Shqipëria, i vetmi vend në rajon që nuk ka një hekurudhë të elektrifikuar


Shqipëria është i vetmi vend në rajon që nuk ka hekurudhë të elektrifikuar. Kjo konfirmohet nga një raport i fundit i lëshuar nga UIC Synopsis bazuar në të dhënat më të fundit nga IRGRail.

Sipas raportit, Ballkani ka një linjë hekurudhore 25 kV, njësoj si disa vende të Europës Qendrore.
Gjatë 20 viteve të fundit, ka pasur një zhvillim të shpejtë të sektorit hekurudhor, por Shqipëria ende ka një sistem të dobët hekurudhor.

Ndërkohë, duket sikur qeveria shqiptare ka vendosur të rehabilitojë këtë sektor. Pak kohë më parë, Shqipëria ka nënshkruar një marrëveshje huaje me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për të financuar projektin për rehabilitimin e linjës hekurudhore Tiranë-Rinas-Durrës. Kostoja totale e projektit vlerësohet të jetë 90.45 milionë euro. Është vlerësuar gjithashtu se numri i udhëtarëve që do të përdorin këtë linjë do të jetë 1.4 milionë.

/balkan.eu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0