Shpallen projektet fituese nga Fakulteti Ekonomik, pjesëmarrës në "Innovate your way out 2017" - Business Magazine Albania

Shpallen projektet fituese nga Fakulteti Ekonomik, pjesëmarrës në “Innovate your way out 2017”


Janë zgjedhur fituesit e “Inkubatori i Inovacionit – innovate your way out 2017”, nismë e Fakultetit Ekonomik të Univeristetit të Tiranës, që organizohet për të katërtin vit nga ky fakultet. Studentët e vitit të tretë Bachelor, të organizuar në grupe prezantuan projektet e tyre novatore.

10 projektet e përzgjedhura në fakultet për vitin akademik 2016 – 2017 u prezantuan në një aktivitet që u organizua për këtë qëllim në Hotel Tirana International.

Një panel specialistësh me përfaqësues nga akademia, biznesi, administrata, shqiptarë dhe të huaj zgjodhën projektet fituese. Projektet janë tërësisht të konceptuar, projektuar dhe zhvilluar nga studentët, të organizuar në grupe.

Një projekt për prodhimin dhe tregtimin e çajit bio të malit apo një prizë me zgjatues, idetë novatore tërhoqën vëmendjen e profesionistëve të cilët dhanë vlerësimin e tyre.

Në panel ishte dekani i Fakultetit të Ekonomisë Dhori Kule, por edhe të ftuar të jashtëm, si Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, sipërmarrësja Alketa Vejsiu, ish-studente e këtij fakulteti që vinte aty si themeluese e një kompanie eventesh, Class AV, e cila e ka inovacionin shumë të rëndësishëm në veprimtarinë e saj të përditshme, apo dhe investitorë të huaj.

Innovate

Erion Veliaj, Kryetari i Bashkisë Tiranë hapi dyert e bashkëpunimit për dy projekte lidhur me transportin publik dhe me parkimin.

Për fituesit u dhanë tri çmime të para dhe një çmim i katërt special.

Çmimi i parë 1,000 € u vu në dispozicion nga Barakat Palace Group, çmimi i dytë, 700 € nga Banka Societe General Albania dhe çmimi i tretë, tablet për çdo pjesëmarrës të grupit, nga NEPTUN Shops. Çmimi special ishte një paketë pushimesh nga Globus Travel për grupin e përzgjedhur.

E veçanta nga vitet e tjera, ishin dimensionet e reja që fitoi aktiviteti, për ta sjellë në një nivel jo vetëm akademik, por më pranë me institucionet dhe biznesin.

Burimi: revistaclass.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0