Shoqata Mikrofinanca Shqiptare miraton Strategjinë dhe cakton Presidencën për vitin 2022 - Business Magazine Albania

Shoqata Mikrofinanca Shqiptare miraton Strategjinë dhe cakton Presidencën për vitin 2022

Shoqata Mikrofinanca Shqiptare (AMA), në mbledhjen e rradhës së Asamblesë së Anëtarëve, e cila u organizua në kanale virtuale në datën 10 janar 2022, miratoi strategjinë e veprimtarisë për vitin në vijim dhe zgjodhi Presidencën për periudhën e ardhshme dy-vjecare. Në përputhje me objektivat strategjike dhe fokusin e veprimtarisë së Shoqatës, gjatë këtij viti përpjekjet do të përqëndrohen në këto drejtime: rritja e ndikimit social të veprimtarisë së mikrofinancës në shoqërinë shqiptare nëpërmjet fuqizimit të shtresave në nevojë dhe gjithëpërfshirjes sociale, rritja e ndikimit në politikëbërje dhe pjesëmarrja aktive në tryezat e diskutimit me fokus politikat e zhvillimit ekonomik, sidomos për fermerët, mikrondërmarrjet dhe biznesin e vogël, si edhe promovimi i veprimtarisë së mikrofinancës dhe mbështetja e anëtarëve si ofrues të saj.

Një vend të veçantë gjatë këtij viti pritet të zënë veprimtaritë me bazë edukimin financiar, në kuadër të Strategjisë Kombëtare për Edukimin Financiar dhe në bashkëpunim me aktorë të tjerë të tregut, për të siguruar jo vetëm një nivel të përmirësuar të edukimit financiar, por një gjithëpërfshirje të popullatës dhe shtresave të saj në ofertën me shërbime dhe produkte financiare. Gjatë Mbledhjes së Anëtarëve u zhvilluan gjithashtu zgjedhjet për Presidencën e rradhës së Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare. Me votë unanime, President i Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare për periudhën Janar 2022 – Djetor 2023 u rizgjodh znj. Arlinda Muja, Drejtore Ekzekutive e Kredo Finance, e cila u përgëzua nga anëtarët për punën e saj aktive dhe mbështetëse në drejtim të arritjes së objektivave të Shoqatës.

Rreth Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare
Shoqata Mikrofinanca Shqiptare është një organizatë sektoriale e themeluar në vitin 2006, e cila bashkon 10 institucione financiare kredidhënëse, më të rëndësishmet në vend. Institucionet anëtare të Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare janë kthyer në promotore të zhvillimit ekonomiko social dhe në aktorë të edukimit financiar të sipërmarrjeve private, agro-biznesit dhe individëve. Anëtarët aktualë të Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare janë Agro&Social Fund shpk, Agrokredit sh.a., AK-Invest sh.a., Crimson Finance Fund Albania shpk, Fondi Besa sh.a., Fed Invest SHKK, IuteCredit Albania sh.a., Kredo Finance shpk , NOA sha, UniFin SHKK.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0