Shkencëtarët do zhyten 425 metra poshtë detit për eksplorimin e 'vrimës blu' misterioze në oqean - Business Magazine Albania

Shkencëtarët do zhyten 425 metra poshtë detit për eksplorimin e ‘vrimës blu’ misterioze në oqean

Shkencëtarët do të fillojnë një udhëtim tërheqës për të zbuluar se çfarë qëndron në fund të një ‘vrime blu’ misterioze që shtrihet 425 metra poshtë detit. Studiuesit synojnë të zbulojnë se çfarë lloj krijesash mund të mbijetojnë në fund të një grope të tillë. Vetë vendi quhet ‘Banania e gjelbër’ dhe shtrihet në Bregun e Gjirit të Floridës, në pjesën kontinentale.

Misioni për të zbuluar sekretet e vrimës së Bananes së Gjelbër është pjesë e një plani tre vjeçar për të studiuar vrimat blu dhe gjallesat që jetojnë atje. Ekspedita e Bananes së Gjelbër është sponsorizuar nga Shoqata Kombëtare e Oqeanografisë dhe Atmosferës (NOAA) e SHBA dhe do të dërgojë zhytës dhe një grup pajisjesh të shtrenjta dhe të teknologjisë së lartë monitoruese. Ata do të testojnë nivelet ushqyese të ujit, si dhe do të ekzaminojnë mikrobet që hasen.

Ladbible

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0