Shefi i Rezervës Federale: inflacioni dhe lufta ndaj tij do të sjellë dhimbje për familje dhe biznese - Business Magazine Albania

Shefi i Rezervës Federale: inflacioni dhe lufta ndaj tij do të sjellë dhimbje për familje dhe biznese

Shefi i Rezervës Federale

Jerome Powell, nga Rezerva Federale e SHBA, Jerome Powell, theksoi luftën me forcë të inflacionit, ende në nivelin më të lartë në katër dekada në SHBA. Por, ai paralajmëroi se lufta do të shkaktonte “dhimbje” për familjet dhe bizneset amerikane.

Në fjalimin e tij Powell tha se, rivendosja e stabilitetit të çmimeve mund të kërkojë mbajtjen e një qëndrimi politikash kufizuese për një periudhë, duke vënë në dukje se “Rekordi historik paralajmëron një qëndrim të fuqishëm kundër politikave të lehtësimit të parakohshëm”.

Inflacioni nuk po njeh ndalje si në SHBA dhe në Europë. Banka qendrore e SHBA rriti 75 pikë normën e interesit në një muaj. Poëell tha se një vendim për tjetër rritje “të pazakontë” në shtator do të varet nga të dhënat e ekonomisë dhe perspektiva në zhvillim.

Lexo: Inflacioni në eurozonë arrin rekord të ri në muajin gusht

Kreu i Fed pranoi gjithashtu kostot e uljes së inflacionit, ndërsa theksoi se “një dështim për të rivendosur stabilitetin e çmimeve do të nënkuptonte dhimbje shumë më të madhe”.

Por të gjitha masat për të ulur inflacionin do të shtojnë vështirësitë për familjet dhe biznesin.

Rritja e normave të interest është një politikë mbarëglobale, si kundërpërgjigje ndaj krizës. Banka Qendrore Europiane nisi rritjen e norms së interesit në korrik të këtij viti me 0.5% pas një dekade favorizim të konsumit.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0