“Sfida IDEA”, Trajnimi në Elbasan dhe Faza e Selektimit, Rrugëtimi vijon me 120 konkurrentë


Në fazën e parë të trajnimeve në Elbasan morën pjesë rreth 50 sipërmarrës të rinj nga Tirana, Elbasani, Cërriku, Përrenjasi, dhe Librazhdi. Idetë e tyre të biznesit përfshijnë sektorë si bujqësia, agro-përpunimi, turizmi, tekstile shërbime, ndër të cilat: kultimivi i shafranit, prodhim fidanësh dhe farëra bujqësore, organizim eventesh, marketing online, veshje të personalizuara me detaje, qendër kursesh profesionale, etj.

Përmes ushtrimeve praktike, aplikantët përjetojnë situata reale biznesi, duke nxitur kështu edhe reflektimin për vendimin që do të marrin për të zgjidhur një situatë të vështirë. Pse jo, edhe një kompleks situatash.

Trajnimi“Bëhu vetë sipërmarrës” (në videon më poshtë) trajton çështjet lidhur me karakteristikat personale të një sipërmarrësi, marrja e përgjegjësive, mësimi nga dështimi, këmbëngulja, kreativiteti, etj. Eksperti ligjor ka informuar pjesëmarrësit mbi paketën ligjore për biznesin, strukturat dhe detyrimet ndaj palëve dhe ndaj shtetit.

Mbi 400 sipërmarrës të rinj kanë marrë pjesë në fazën e parë të trajnimeve IDEA në Tiranë, Elbasan, Vlorë, Durrës, Shkodër, Korçë dhe Fier.

120 prej tyre do të vazhdojnë “SFIDA IDEA”. Përzgjedhja është bazuar në disa kritere si idea e biznesit, niveli i përfshirjes aktive, cilësia e kontributeve gjatë diskutimeve, aftësitë personale sipërmarrëse. Pjesëmarrësit ndihen shumë entuziastë për të vazhduar rrugëtimin në “Sfidën IDEA”. Ata do të përfitojnë trajnim për kompetencat e avancuara të biznesit, këshillim dhe mentorim nga biznesmenë të suksesshëm vendas dhe të huaj. Në vjeshtë ata do të kenë gati planin e tyre të biznesit dhe mund të fillojnë apo zgjerojnë biznesin e tyre.

“IDEA +” do të jetë mundësia për të gjithë personat që nuk do të mund të vazhdojnë “Sfida IDEA”. Ata do mund të përfitojnë nga 5 ditë trajnim për të konsoliduar idenë e biznesit dhe zhvilluar planin e biznesit, të pa shoqëruar me seanca këshillimi dhe mentorim.

Për më shumë mund të shikoni videon: 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale