Sfida Bibliotech, një nismë për fëmijët dhe të rinjtë e kryeqytetit - Business Magazine Albania

Sfida Bibliotech, një nismë për fëmijët dhe të rinjtë e kryeqytetit

Sfida Bibliotech

Bashkia e Tiranës prezanton nismën “Sfida Bibliotech”. Një konkurs kombëtar i teknologjisë për fëmijë dhe të rinj, vjen për t’i inkurajuar të zhvillojnë ide teknologjike dhe inovative për çështje dhe sfida që prekin bashkëmoshatarët dhe komunitetin e tyre, t’i përgatisë ata për vendin e punës në të ardhmen duke rritur aftësitë e tyre dixhitale dhe të sigurisë në internet.

Ky konkurs organizohet nga Bashkia e Tiranës dhe UNICEF Shqipëri në kuadër të iniciativës së programit “BiblioTech” të Bashkisë Tiranë dhe UNICEF.

Konkursi do të angazhojë fëmijët 8-18 vjeç në krijimin e ideve, gjenerimin e ideve, zhvillimin dhe sjelljen në jetë të koncepteve teknologjike dhe inovative përmes argëtimit, mësimit emocionues dhe prezantimit.

26, 27 dhe 28 shkurt 2021 do të jenë tre ditë emocionuese, ku fëmijët dhe të rinjtë do të zhvillojnë dhe prezantojnë konceptualizimin e ideve teknologjike në mjediset e Parkut Olimpik.

Si do të funksionojë? – Të rinjtë mblidhen, ndajnë mendime dhe punojnë në ekipe ose individualisht për prezantimet e tyre për t’i paraqitur përpara një jurie profesionale.

Çmimet: Konkursi ka parashikuar 3 fitues për vendin e parë për grupmoshat e mëposhtme:

– Vendi i parë për inovatorët 8-11 vjeç

– Vendi i parë për inovatorët 11-15 vjeç

– Vendi i parë për inovatorët 15-18 vjeç

Kjo sfidë është krijuar për fëmijët dhe prandaj ata pritet të vijnë me ide dhe prezantime sa më cilësore. Idetë e tyre do të vlerësohen duke marrë në konsideratë faktorë të tillë si, krijueshmëria e idesë, problemi që zgjidh, vlera e krijuar dhe cilësia në vija të përgjithshme.

Lexo: Kjo është formula për të qenë i suksesshëm, Valer Pinderi në Bibliotech

Bëhu pjesë e konkursit ose lajmëro dikë që mund të ketë dëshirë, pasion apo talent për një sfidë të tillë, duke klikuar në këtë LINK

Për më shumë detaje shih më shumë edhe në rrjetet sociale, Facebook Twitter Instagram të “Sfida Bibliotech”.

Për një koordinim sa më efektiv, vlerësohet konfirmimi i pranisë brenda datës 15 shkurt 2021.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0