Sfida Bibliotech, një nismë për fëmijët dhe të rinjtë e kryeqytetit - Business Magazine Albania

Sfida Bibliotech, një nismë për fëmijët dhe të rinjtë e kryeqytetit

Sfida Bibliotech

Bashkia e Tiranës prezanton nismën “Sfida Bibliotech”. Një konkurs kombëtar i teknologjisë për fëmijë dhe të rinj, vjen për t’i inkurajuar të zhvillojnë ide teknologjike dhe inovative për çështje dhe sfida që prekin bashkëmoshatarët dhe komunitetin e tyre, t’i përgatisë ata për vendin e punës në të ardhmen duke rritur aftësitë e tyre dixhitale dhe të sigurisë në internet.

Ky konkurs organizohet nga Bashkia e Tiranës dhe UNICEF Shqipëri në kuadër të iniciativës së programit “BiblioTech” të Bashkisë Tiranë dhe UNICEF.

Konkursi do të angazhojë fëmijët 8-18 vjeç në krijimin e ideve, gjenerimin e ideve, zhvillimin dhe sjelljen në jetë të koncepteve teknologjike dhe inovative përmes argëtimit, mësimit emocionues dhe prezantimit.

26, 27 dhe 28 shkurt 2021 do të jenë tre ditë emocionuese, ku fëmijët dhe të rinjtë do të zhvillojnë dhe prezantojnë konceptualizimin e ideve teknologjike në mjediset e Parkut Olimpik.

Si do të funksionojë? – Të rinjtë mblidhen, ndajnë mendime dhe punojnë në ekipe ose individualisht për prezantimet e tyre për t’i paraqitur përpara një jurie profesionale.

Çmimet: Konkursi ka parashikuar 3 fitues për vendin e parë për grupmoshat e mëposhtme:

– Vendi i parë për inovatorët 8-11 vjeç

– Vendi i parë për inovatorët 11-15 vjeç

– Vendi i parë për inovatorët 15-18 vjeç

Kjo sfidë është krijuar për fëmijët dhe prandaj ata pritet të vijnë me ide dhe prezantime sa më cilësore. Idetë e tyre do të vlerësohen duke marrë në konsideratë faktorë të tillë si, krijueshmëria e idesë, problemi që zgjidh, vlera e krijuar dhe cilësia në vija të përgjithshme.

Lexo: Kjo është formula për të qenë i suksesshëm, Valer Pinderi në Bibliotech

Bëhu pjesë e konkursit ose lajmëro dikë që mund të ketë dëshirë, pasion apo talent për një sfidë të tillë, duke klikuar në këtë LINK

Për më shumë detaje shih më shumë edhe në rrjetet sociale, Facebook Twitter Instagram të “Sfida Bibliotech”.

Për një koordinim sa më efektiv, vlerësohet konfirmimi i pranisë brenda datës 15 shkurt 2021.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0