Sauditët zotohen të ulin prodhimin e naftës pavarësisht presionit rus

Arabia Saudite është zotuar të shkurtojë një shtesë prej 1 milion fuçi në ditë të prodhimit të naftës në shkurt dhe mars edhe kur Rusia nga ana e saj zotohet për të rritur prodhimin, me mbretërinë që lëviz për të mbajtur të paprekur aleancën e brishtë të grupit Opec + përballë pandemisë së koronavirusit. Në fund të një takimi dyditor, ministri për naftën i Arabisë Saudite Princi Abdulaziz bin Salman njoftoi uljen “vullnetare” pasi bindi shumicën e vendeve në aleancën me 23 anëtarë për të mbajtur prodhimin e qëndrueshëm, të drojtur për të hedhur në treg fuçi me naftë një kohë të shtrëngimeve ekonomike dhe kufizimeve të udhëtimit si përgjigje ndaj koronavirusit.

Princi Abdulaziz tha se vendimi i njëanshëm qe një “vendim politik sovran” nga vëllai i tij Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, sundimtari de facto i mbretërisë. Vendimi u mor me qëllim të “mbështetjes së ekonomisë sonë, ekonomive të kolegëve tanë në vendet e Opec+, për të mbështetur industrinë”, tha ministri saudit i naftës.

Njoftimi vjen ndërsa Arabia Saudite zhvillon një samit për fqinjët e saj të Gjirit, me Riyadh dhe aleatët e saj arabë për të rivendosur lidhjet me Katarin pas më shumë se tre vjet përçarje. Çmimet e naftës u rritën deri në 5 për qind me naftën e papërpunuar Brent duke arritur në 53,85 dollarë për fuçi, niveli më i lartë që nga marsi, dhe pika referuese e SHBA-ve West Texas Intermediate u rrit mbi 50 dollarë për fuçi ndërsa dy ditët e bisedimeve midis ministrave nga grupi Opec + arritën përfundimin. Takimi virtual i së hënës u mbyll pa asnjë marrëveshje pas një bllokimi.

Por analistët vunë në dyshim motivin që qëndron pas lëvizjes së Arabisë Saudite, e cila do të ndihmonte vetëm prodhuesit rivalë të SH.B.A.-ve ndërsa i jepte Rusisë leje për të rritur prodhimin e saj. Që kur ranë dakord për një ulje rekord prodhimi prej 9.7mb / d në muajin prill e cila frenoi gati 10 përqind të furnizimeve globale ndërsa pandemia goditi kërkesën e naftës, Arabia Saudite dhe Rusia – prodhuesit më të mëdhenj të aleancës – kishin ndarë objektiva të njëjtë të prodhimit që kishin kontribuuar në përfundimin e luftës së çmimeve që zgjati pak.

Por që nga muaji i ardhshëm Rusia së bashku me Kazakistanin, të cilët kanë kërkuar të rrisin prodhimin ndërsa çmimet e naftës rikuperohen, do të rrisin prodhimin me 75,000 b / d në shkurt dhe mars. Shkurtimet e papritura të furnizimit të Arabisë Saudite ka të ngjarë të inkurajohen nga prodhuesit rivalë, me përfaqësuesin e Rusisë Opec +, zëvendëskryeministrin Alexander Novak, duke e përshkruar atë si një “dhuratë të madhe të Vitit të Ri” në industrinë e naftës. Kompanitë ndërkombëtare të naftës – nga ExxonMobil te BP – panë aksionet e tyre të rriten deri në 7 përqind pas njoftimit.

“Kjo” surprizë “ nga ana e Arabisë Saudite është e pastër nga Princ Mohammed “tha Greg Priddy, një konsulent i pavarur në industrinë e naftës. “Është një veprim i guximshëm që do ta lejojë atë të pretendojë një fitore afatshkurtër të çmimit, por ka pak kuptim strategjik për sa i përket pozicionit të tyre afatgjatë me Rusinë.”

Bjornar Tonhaugen në Rystad Energy tha se ishte “e vështirë të shihet se si justifikohet një bishë me një prerje prej 1 milion b / d” në një kohë kur grupi fillimisht supozohej të shtonte ngadalë naftë në treg.

LEXO: Fundi i një epoke të artë për prodhuesit e naftës

“Masa saudite, nëse realizohet, nuk ofron vetëm një jastëk të butë në tregun e naftës, por edhe një seri të plotë nënkresash e mbikresash dhe ka shumë të ngjarë vetë shtratin,” tha Z. Tonhaugen. “Por është mjaft e vështirë të gëlltitet madhësia e shtuar e kufizimit. Thjesht është shumë mirë për të qenë e vërtetë. ”

Shkurtimi nga  ana e Arabisë Saudite mund të sinjalizojë shqetësime të vazhdueshme në lidhje me natyrën e pasigurt të rimëkëmbjes së tregut të naftës. Megjithëse pjesë të botës po hapen përsëri, vendet e tjera po përballen me presionet e një varianti të ri të koronavirusit që po i detyron ata të vendosin përsëri kufizimet.

Opec tha në një deklaratë se “pasiguritë në rritje kanë rezultuar në një rikuperim më të brishtë ekonomik”. Princi Abdulaziz tha se ai shpresonte që gjesti i Arabisë Saudite me “vullnetin e mirë” do të siguronte që të tjerët të respektonin pjesën e tyre të shkurtimeve.

Një person i njohur me vendimin saudit tha se mbretëria dëshironte të bënte një prerje të majme të prodhimit në një përpjekje për të rritur tregun, ndërsa po merrte një qasje “paraprake” duke pasur parasysh nivelin e pasigurisë rreth trajektores së virusit. Ishte gjithashtu rreth “mbajtjes së solidaritetit” brenda grupit më të gjerë të kombeve të Opec +. Vendet kishin filluar tashmë shtimin e naftës përsëri në treg përpara se Opec + të binte dakord muajin e kaluar për të rritur prodhimin me 500,000 b / d të tjerë në janar.

Këtë javë Moska bëri thirrje për të rritur prodhimin kolektivisht me 500,000 b / d të tjerë në shkurt, ndërsa kolegët e Riyadh dhe Opec u përpoqën të ruanin nivelet e janarit për më gjatë, para zbulimit të vonë të shkurtimeve të reja.

FINANCIAL TIMES

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale