Samsung teston teknologjine 5G, planifikon ta prezantoje ne 2020-n - Business Magazine Albania

Samsung teston teknologjine 5G, planifikon ta prezantoje ne 2020-n


Samsung ka bere nje hap te rendesishem ne transmetimin e te dhenave permes pajisjeve mobile. Sic raportohet nga Yonhap News, kompania ka testuar se fundmi nje version per teknologjine 5G ne celulare.
 
Permes kesaj teknologjie arrihet nje shpejtesi shkarkimi prej 1Gbps ne nje brez prej 28 Gigahertz. Ne testet e zhvilluara, Samsung-u e ka arritur shpejtesine prej 1Gbps, cka do te thote se nje film mund te shkarkohet ne me pak se nje sekonde. Per ta krahasuar me teknologjine 4G, shpejtesia per kete te fundit arrin ne 75Mbps.
 
Teknologjia eshte ende ne fazat e para. Per testimet ne fjale, u deshen 64 antena per t’u realizuar. Sipas Samsung-ut, kjo teknologji do te jete gati ne vitin 2020. Gjithsesi, nuk do te jete nje standard komunikimi qe do te zhvillohet vetem nga kompania koreano-jugore. Projektit i jane bashkuar edhe qeveria kineze dhe Bashkimi Europian, te cilet kane investuar fonde te konsiderueshme.
 
Qellimi i teknologjise 5G eshte te rrise shpejtesine e aksesimit te internetit me synimin per te rritur njekohesisht penetrimin e tij ne pajisjet mobile. Nje shpejtesi e tille duket e jashtezakonshme tani per tani, vecanerisht nese mendojme se behet fjale per sektorin mobile.
 
Miratohet plani i frekuencave qe i hap rruge teknologjise 4G. Shpejtesi te tilla transmetimi te dhenash ofrohen per momentin ne zona te caktuara te SHBA-se vetem per ne shtepi. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0