7 motorët më të mirë të kërkimit që respektojnë të dhënat tuaja - Business Magazine Albania

7 motorët më të mirë të kërkimit që respektojnë të dhënat tuaja

7 motorrët e kërkimit më të mirë që respektojnë të dhënat tuaja

Gjetja e një motori kërkimi që është edhe efektiv dhe jo i prirur për shitjen e informacionit tuaj mund të jetë e vështirë në kohën e avancimeve teknologjike që jetojmë. Për fat të mirë, ato ekzistojnë, dhe ka shumë prej tyre për të zgjedhur.

1. DuckDuckGo

DuckDuckGo me bazë në SHBA është një zgjedhje fantastike për këdo që dëshiron të ruajë privatësinë e tij të paprekur ndërsa kërkon në internet. DuckDuckGo nuk shet asnjë informacion personal sepse nuk e ruan kurrë atë në radhë të parë.  Për shkak se DuckDuckGo nuk i shet të dhënat tuaja, ai ka nevojë për mjete alternative për të fituar të ardhura. Ju shfaq reklama, por reklamat lidhen me atë që sapo keni kërkuar. Ata nuk i gjurmojnë kërkimet tuaja për të krijuar një profil të bazuar reklamash për ju.

2. Startpage

Nëse preferoni një motor kërkimi që është më shumë si Google, mund të provoni StartPage me bazë në Holandë. Ai përdor rezultatet e kërkimit të Google, gjë që është e mrekullueshme nëse ju mungojnë tek rezultatet që ju shfaqen nga DuckDuckGo. StartPage e arrin këtë duke paguar Google për rezultatet e kërkimit, më pas i përdor ato për shërbimin e vet që nuk mbledh informacionin tuaj. StartPage gjithashtu tregon shumë kujdes me rekomandimet e kërkimit. Në mënyrë tipike, një motor kërkimi do të rekomandojë termat e kërkimit ndërsa shkruani bazuar në atë që njerëzit e tjerë po kërkojnë. Megjithatë, kjo kërkon që motori i kërkimit të mbledhë informacione personale, të cilat Startpage nuk i mbështet.

3. MetaGer

MetaGer është një motor kërkimi me bazë në Gjermani, i fokusuar në privatësi i cili përdor gjithashtu teknologjinë e serverit proxy për të fshehur vendndodhjen tuaj kur vizitoni një faqe interneti. Kur kërkoni për një term në MetaGer, do të vini re një opsion shtesë nën çdo rezultat të quajtur “Hap Anonime”. Kur klikohet, MetaGer do të konfigurojë një server proxy dhe do të drejtojë faqen e internetit që dëshironi përmes tij. Vizita juaj nëpër webfaqe në internet mbetet anonime. Fatkeqësisht, MetaGer është mjaft i thjeshtëzuar për cilësimet dhe opsionet, dhe përdor Scopia dhe Bing për rezultatet e kërkimit. Megjithatë, ndryshe nga disa motorë kërkimi, MetaGer funksionon si një organizatë jofitimprurëse e mbështetur nga donacione.

Lexo edhe: Shërbimet në krye të Inovacionit: Ndërmarrjet e vogla dhe sektorët aktivë të ekonomisë

4. Qwant

Qwant është një motor kërkimi me bazë në Francë që ofron një gamë të gjerë veçorish. Megjithatë, disa nga këto veçori kërkojnë vendndodhjen tuaj ose të dhënat tuaja personale. Kjo do të thotë se nuk është një zgjedhje ideale për njerëzit që duan privatësinë të nivelit maksimal. Pavarësisht kësaj, nëse doni një motor kërkimi që i ka të gjitha, por nuk e ruan historinë tuaj të kërkimit, Qwant është motori më i mirë falas i kërkimit privat për ju. Ju mund të dalloni një gamë të gjerë funksionesh në momentin që ju ngarkohet faqja kryesore. Qwant ka një motor kërkimi muzikor, një version “Junior” për fëmijë, një veçori Maps dhe lajme në fund të faqes.  Mund të aktivizoni gjithashtu “Qoz”, një formë monedhe që grumbullohet ndërsa kërkoni. Qoz i akumuluar konvertohet në një donacion për një kauzë bamirësie në fund të çdo muaji. Të gjitha këto veçori ngrenë pyetjen: Si i funksionon Qwant këto veçori duke respektuar gjithashtu privatësinë tuaj? Për veçorinë Qoz, Qwant thotë se nuk gjurmon atë që kërkoni, por sasinë pra sa herë kërkoni. Për disa, kjo sasi gjurmimi është e mjaftueshme për t’i ndaluar ata të përdorin funksionin dhe mundësia për ta çaktivizuar Qoz-in nëse nuk ju pëlqen ideja që kërkimet tuaja të numërohen është i mundur. Qwant një “pikë e ndërmjetme” e mirë midis motorëve të kërkimit modest, që respektojnë privatësinë maksimalisht dhe atyre më të fuqishmëve, por të orientuar nga përfitimet financiare.

5. Mojeek 

Ju mund të keni vënë re një model me motorët e mëparshëm të kërkimit, ku ata mbështeten në motorë të tjerë kërkimi më të fuqishëm për të marrë rezultate. Nëse ky është një problem i madh për ju, mund të preferoni një motor kërkimi që gjeneron vetë rezultatet. Kjo është ajo që Mojeek, një motor kërkimi me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, e bën më së miri. Në vend që të përdorë motorin e kërkimit të dikujt tjetër, Mojeek përdor motorin e tij për të siguruar që privatësia juaj të respektohet. Si rezultat, rezultatet e kërkimit që merrni nuk do të jenë perfekte; në fund të fundit, Mojeek  përballet me një konkurrencë që ekziston prej dekadash në treg. Pavarësisht kësaj, Mojeek është motori më i mirë i kërkimit privat në ueb për rezultate që nuk ndikohen nga një kompani më e madhe. Vetë Mojeek i quan rezultatet e kërkimit të tyre “të pavarura dhe të paanshme”, të cilat duhet të rezonojnë me njerëzit që nuk duan që kompanitë më të mëdha të ndikojnë përvojën e tyre të shfletimit.

6. Kagi

Kur shikoni alternativa të sigurta të ngjashme me Google, Kagi është një rast interesant opsional. Nëse kompanitë mbledhin të dhëna për ju në radhë të parë: për të gjeneruar fitime, motorri i kërkimit Kagi e zgjidh këtë problem duke hequr të gjitha reklamat dhe mbledhjen e të dhënave, duke siguruar kështu që modeli i tyre i biznesit të mos mbështetet në mbledhjen e informacionit tuaj për të përballuar kostot e platformës. Për fat të mirë, shërbimi është shumë i përparuar me mënyrën se si fiton para. Për të përdorur Kagi, duhet të krijoni një llogari, e cila zhbllokon 100 kërkime falas. Pas kësaj, ju mund të paguani 5 dollarë në muaj për 300 kërkime ose 10 dollarë për një numër të pakufizuar. Mund të duket e çuditshme të paguash për një motor kërkimi, por kjo do të thotë që Kagi nuk duhet të bëjë atë që bëjnë motorët e tjerë për të mbijetuar.

7. SwissCows

SwissCows është mjaft serioz në lidhje me privatësinë. Pronarët e saj pretendojnë se ata e projektuan motorin e tyre të kërkimit në mënyrë që ta kenë të pamundur të mbledhin të dhëna personale për ju. Është projektuar gjithashtu për të qenë miqësor me familjen, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për përmbajtjet për të rritur që shfaqen nëpër rezultate. Për të ndihmuar financimin e faqes në internet, SwissCows ju tregon reklama nga Bing, që mund të mos jetë ideale për disa. Megjithatë, mund të jeni të sigurt se SwissCows nuk do të regjistrojë të dhënat tuaja që gjeneroni ndërsa e përdorni.

 

makeuseof

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0