Samsung Pay po konkurron Apple Pay


Më shumë se tetë muaj pasi Apple Pay u lançua në Australi, Samsung Pay ka arritur dhe është duke u përpjekur për të bërë marrëveshje me bankat lokale.

Shërbimi i pagesave në celular është tani në dispozicion në smartfonët e pajtueshëm Samsung, duke përfshirë Galaxy S6 dhe Galaxy Note 5, por vetëm për klientët të cilët janë klientë banke me partnerët Australian të lançimit, American Express dhe Citibank.

Kjo është një më mirë se Apple Pay, megjithëse u lançua në nëntor 2015 me vetëm American Express, por që atëherë ka shtuar bankën australiane Anz. Samsung Pay do t’duhen më shumë banka në bord për të konkuruar Apple Pay dhe shpreson që politika e saj të mos mbajë të dhënat e konsumatorëve dhe mos t’i tarifojë më tepër.

Një numër bankash australiane tashmë kanë mundësitë e tyre të pagesës në celular dhe për këtë arsye, sipas raporteve, nuk duan të kenë marrëveshje me Apple Pay.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale