Samsung Electronics vazhdon të jetë lider në tregun global të TV për 18 vjet rresht - Business Magazine Albania

Samsung Electronics vazhdon të jetë lider në tregun global të TV për 18 vjet rresht

Samsung Electronics ka treguar edhe një herë dominimin e tij në tregun global të TV, duke shënuar një lidership të paprecedentë 18-vjeçar në krye të industrisë.

Kompania e kërkimit të tregut Omdia raportoi se Samsung ka arritur të ketë një pjesë prej 30.1% të tregut global të televizorëve në 2023, duke përforcuar statusin e tij si lider në industri që nga viti 2006. Ky sukses vjen kryesisht për shkak të fokusit strategjik të kompanisë në kategoritë e televizorëve premium dhe me ekran të madh, përfaqësuar nga modelet e tij më të fundit QLED dhe OLED.

Që nga fillimi i tij në 2017, linja e televizorëve QLED të Samsung, duke përfshirë modelet më të fundit Neo QLED, ka tejkaluar shitjet prej 40 milionë pajisjesh. Vetëm në vitin 2023, formacioni QLED arriti një shifër shitjesh prej 8.31 milion pajisjesh.

Samsung tregoi një lidership të dukshëm dhe të patundur në sektorin e televizorëve premium – veçanërisht për televizorët mbi 75 inç dhe me çmim mbi 2,500 dollarë. Kompania ka mbërthyer një pjesë mbresëlënëse, prej 60.5% të tregut, për sa i përket shitjeve të televizorëve me çmim mbi 2500 dollarë, duke ruajtur gjithashtu një epërsi me 33.9% shitje për televizorët mbi 75 inç. Përveç kësaj, falë shitjeve të fuqishme të modeleve 98 inç, televizorët mbi 90 inç kanë ruajtur epërsinë me 30,4% të tregut.

Duke u mbështetur në suksesin në tregun e televizorëve ultra të mëdhenj dhe të nivelit të lartë, Samsung ka bërë gjithashtu përparime të rëndësishme në sektorin OLED. Linja e televizorëve OLED të Samsung, regjistroi 1.01 milion njësi të shitura në 2023, duke kapur 22.7% të tregut. Me linjën e zgjeruar të OLED në 2024, pjesa e tregut e dominuar nga Samsung në sektorin OLED parashikohet të rritet në 2024.

“Ne jemi krenarë që jemi njohur si lider në treg në sektorin global të televizorit për 18 vjet rresht, një dëshmi e besimit dhe besnikërisë së qëndrueshme që klientët tanë kanë drejt Samsung,” tha SW Yong, President dhe Drejtues i Biznesit të Ekranit Vizual në Samsung Electronics. “Ne jemi thellësisht të përkushtuar për të avancuar industrinë, duke shkuar përtej cilësisë së jashtëzakonshme të figurës për të ofruar përvoja më kuptimplota dhe të vlefshme.”

Në CES 2024, Samsung Electronics lançoi procesorin novator NQ8 AI Gen3, duke paralajmëruar fillimin e epokës së ekranit AI. Përparimi në çipat dhe aftësitë më të fundit do të ripërcaktojnë fushën e televizorit inteligjent, duke integruar AI të sofistikuar të mundësuar nga Tizen OS për të vendosur ekranet e AI si qendër të inovacionit të shtëpisë inteligjente.

Viti 2024 do të jetë një vit tjetër i risive të rëndësishme për Samsung. Me përparimet në procesorët dhe veçoritë më të fundit të AI, Samsung është në rrugën e duhur për të transformuar më tej mënyrën si njerëzit argëtohen në shtëpi dhe për të vendosur standarde të reja në industrinë e TV.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0