Samsung Electronics mori 50 vlerësime në International Design Excellence Awards 2023 - Business Magazine Albania

Samsung Electronics mori 50 vlerësime në International Design Excellence Awards 2023

Kompania mori një çmim të argjendtë dhe tre bronzi, si dhe 46 ‘Finalist’ për zgjidhje inovative të projektimit që lartësojnë stilin e jetës dhe përvojën e konsumatorit

Samsung Electronics njoftoi sot një vlerësim për përsosmërinë e tij të dizajnit nga International Design Excellence Awards (IDEA) 2023, duke përfshirë një çmim të argjendtë dhe tre bronz, si dhe 46 ‘Finalistët e Veçantë’.

IDEA – një nga programet më prestigjioze të çmimeve të dizajnit në botë – mbahet nga Shoqata e Dizajnuesve Industrial të Amerikës (IDSA). E themeluar në vitin 1980, IDEA njeh arritjet në dizajnin industrial. Këtë vit, IDEA ka përzgjedhur fituesit në 20 kategori, duke përfshirë Shtëpinë, Teknologjinë e Konsumatorit dhe Ndërveprimin Digjital. Kriteret kryesore për vlerësim përfshijnë gjithashtu risi në dizajn, përfitim për përdoruesin, përfitim për shoqërinë dhe më shumë.

Dizajni i Samsung pasqyron vlerat në ndryshim të kompanisë dhe teknologjinë inovative. Kompania u njoh për përsosmërinë e saj në dizajn të përqendruar në stilin e jetës dhe përvojat e konsumatorit.

Duke theksuar rëndësinë e një “filozofie të projektimit me në qendër njeriun” TM Roh, President dhe Drejtor i Qendrës së Dizajnit të Korporatës në Samsung Electronics, tha: “Ne do të vazhdojmë të bëjmë përpjekje për të pasuruar jetën e klientëve tanë me dizajne që janë në harmoni me mjedisin e tyre, si dhe dizajne thelbësore që i japin përparësi qartësisë së qëllimit të produktit.”

Samsung fitoi një çmim argjendi për produktin e mëposhtëm:

-Bespoke AirDresser, një pastrues veshjesh që plotëson nevojat e konsumatorëve që duan kujdes më të shpejtë dhe më të lehtë të veshjeve, përdor AI për të ofruar një përvojë më të përshtatshme dhe higjienike të menaxhimit të veshjeve.

Samsung fitoi tre çmime bronzi për modelet e mëposhtme:

-Bespoke Water Purifier përmban një dizajn të integruar që instalon një modul të pastrimit të ujit nën lavaman dhe harmonizohet me hapësirën e kuzhinës duke i mundësuar klientit të zgjedhë një ngjyrë rubineti që i përshtatet preferencave dhe shijeve të tij.

-Bespoke AI™ Laundry ka një dizajn të përshtatshëm, me lavatriçe dhe tharëse të integruar, një lartësi që çdokush mund ta përdorë me lehtësi dhe një panel kontrolli që mund të kontrollojë si lavatriçen ashtu edhe tharësen.

Bespoke Jet Bot AI+ përmirëson funksionet autonome të drejtimit përmes kontrollit inteligjent të AI dhe duke njohur dhe dalluar pengesat me sensorë 3D.

Nga produkti te dizajni UX, një total prej 50 vlerësime për televizorë, pajisje elektroshtëpiake dhe telefona inteligjentë

Në kategorinë e produkteve, një gamë e gjerë dizajnesh Samsung u emëruan “Finalistë”, duke përfshirë:

  • QLED 8K i ri, një televizor që prodhon një përvojë gjithëpërfshirëse me një ekran infinit.
  • Telekomanda Solarcell, një telekomandë televizori që ka një panel diellor për karikim dhe jo bateri.
  • Galaxy Z Flip4 dhe Galaxy Z Fold4, telefona inteligjentë që maksimizojnë përvojën e përdoruesit me një ekran të madh në një formë të re.
  • Seria Galaxy Book 3 Pro, një notebook që ofron një përvojë më të përshtatshme përdoruesi me një dizajn metalik premium të hollë dhe lidhje me një gamë të gjerë produktesh Galaxy.

Në kategori të tjera, modelet e Samsung që marrin në konsideratë aksesueshmërinë dhe mjedisin u emëruan “Finalistë të Veçantë”, duke përfshirë:

  • Gesture UX, i cili mundëson kontrollin e ekraneve të televizorëve dhe titrave bazuar në njohjen e gjesteve të dorës për të përmirësuar përvojën e shikimit të përdoruesve me dëmtime dëgjimi.
  • Samsung Space Tycoon, një lojë simuluese e hapësirës virtuale dhe menaxhimit në platformën metaverse Roblox në të cilën përdoruesit mund të krijojnë dhe luajnë lojëra dhe të ndajnë përvoja duke përdorur produktet Samsung.

*Disponueshmëria e të gjitha produkteve të përmendura mund të ndryshojë sipas tregut.

Rreth Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung frymëzon botën dhe formëson të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e televizorëve, telefonave inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletave, pajisjeve digjitale, sistemeve të rrjetit dhe kujtesës, sistemit LSI, dhe zgjidhjeve LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni “Samsung Newsroom” në news.samsung.com.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0