Samsung dhe Blackberry në bashkëpunim për qeverinë gjermane - Business Magazine Albania

Samsung dhe Blackberry në bashkëpunim për qeverinë gjermane


Samsung dhe BlackBerry po bashkëpunojnë për të ndërtuar një tablet që ata e quajnë spyproof’, si përgjigje e një kërkese të bërë nga qeveria gjermane për ruajtjen e informacioneve të saj.

Kjo nuk është hera e parë që dy kompani të ndryshme elektronike bashkohen për të ndërtuar pajisje të sigurisë së lartë. Vitin e kaluar Samsung, Blackberry dhe IBM ndërtuan një version të modifikuar të Galaxy Tab S 10.5 e cila pretendohej të ishte gjithashtu një pajisje shumë e sigurtë, që nuk mund të përgjohej. Ajo u quajt SecuTablet dhe shitej për 2,380 dollarë.

Ndërsa pajisja e re qo do të ndërtojnë dy kompanitë, do të jetë një Samsung Galaxy Tab S2 i modifikuar që do të përmbajë edhe një kartë sigurie. Nga BlackBerry ajo do të marrë sistemin e kodimit dhe programet e çertifikuara dhe nga Samsung, programin e sigurisë Knox.

Akoma nuk dihet sa do të shitet pajisja që Samsung dhe Blackberry po ndërtojnë për qeverinë gjermane.

Burimi: krokodili.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0