Samiti i Open Balkan në Beograd/ Firmosen katër marrëveshje, nga siguria ushqimore tek energjia - Business Magazine Albania

Samiti i Open Balkan në Beograd/ Firmosen katër marrëveshje, nga siguria ushqimore tek energjia

Në Samitin e Beogradit të “Open Balkan” janë firmosur katër marrëveshje dhe memorandume. Njëra ka të bëjë me sigurinë ushqimore në rajon, një plan veprimi për emergjencat civile dhe dy memorandume bashkëpunimi, i pari për minierat dhe energjinë dhe memorandumi i dytë ka të bëjë me prodhimin artistik dhe kinematografinë.

Sa i përket sigurisë ushqimore, marrëveshja do të ketë një kohëzgjatje 5 vjeçare dhe Serbia do të jetë pala përgjegjëse. Në të përcaktohet se vendet do të ndihmojnë njëra-tjetrën nëse do të kenë mungesa të produkteve agroushqimore, ku përfshihen: misri, gruri, vaji i lulediellit, qumështi dhe nënproduktet e tij, sheqeri, frutat, perimet dhe mishi.

Në dokument përcaktohet se asnjë vendi nuk i lejohet t’i rieksportojë këto produkte në vende të tjera, por të përdoren vetëm për qëllime të brendshme.

Lexo edhe: Stepja e Kosovës kundrejt “Open Balkan”

Pas nënshkrimit të marrëveshjes brenda 30 ditëve do të krijohet një grup pune i përbashkët mes vendeve, ku pjesëmarrës do të jenë kryetarët e dhomave të tregtisë, drejtuesit e doganave dhe të tjerë përfaqësues të vendosur nga qeveritë respektive. Vendet duhet të bashkëpunojnë për të përcaktuar se cilat janë sasitë e grurit që mund të magazinojnë brenda 90 ditëve.

Ndërkohë, memorandumi për minierat dhe energjinë përfshin bashkëpunimin dhe ndërveprimin mes shteteve për studime gjeologjike dhe shfrytëzimin e mineraleve. Gjithashtu krijohet mundësia për investime në këto fusha, ndërsa tek sektori i energjisë pritet të ndërlidhen edhe më shumë sistemet e dy vendeve si edhe në fushën e gazit natyror.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0