Sakrifikoni kur jeni të rinj në punë për të gjetur balancën në jetën tuaj më vonë - Business Magazine Albania

Sakrifikoni kur jeni të rinj në punë për të gjetur balancën në jetën tuaj më vonë

A duhet që të diplomuarit të heqin dorë nga ekuilibri në fillim të karrierës së tyre dhe në vend të kësaj t’i përkushtohen punës për të korrur shpërblime më vonë? Ky është mesazhi i një postimi të majit 2022 nga autori dhe profesori i Shkollës së Biznesit Stern të Universitetit të New York, Scott Galloway, i cili u bë viral në LinkedIn.

Sipas Galloway, ekuilibri punë-jetë grumbullohet me kapitalin e karrierës: duke bërë sakrifica personale herët, punëtorët mund të arrijnë njëfarë harmonie më vonë në jetën e tyre profesionale. “Të kesh ekuilibër në moshën time është një funksion i mungesës së tij në moshën tënde,” shkroi ai.

Pikëpamja e Galloway ka të ngjarë të pasqyrojë përvojën e jetuar të shumë punëtorëve të gjeneratës “Boomer” dhe Gjeneratës X – njerëz që punuan shumë për të ngjitur shkallët e karrierës herët, vetëm duke u ngadalësuar pas vitesh të tëra që u lanë me fuqi profesionale ose burime financiare për ta bërë këtë. Kjo kulturë vazhdon ende sot në shumë fusha të korporatave; Punëtorët e rinj pritet të punojnë me orë të gjata për të ndërtuar aftësitë, njohuritë dhe marrëdhëniet që i lejojnë ata të përparojnë.

E megjithatë, në vazhdën e pandemisë, ka shumë më tepër ndërgjegjësim për nevojën për të balancuar punën dhe jetën personale; bisedat për stresin, mirëqenien mendore dhe burnout-in profesional, nuk kanë qenë kurrë më të zhurmshme. Ky debat i shtuar për rolin që duhet të luajë puna në jetën tonë përkon me shfaqjen e Gjeneratës Z në fuqinë punëtore: një grup që kërkon kufij më të mirë rreth punës dhe kërkon në mënyrë aktive kompani me kultura pozitive të punës.

Lexo edhe: Pesë arsye pse duhet të qëndroni tek puna aktuale përpara se të jepni dorëheqjen

A munden këta punëtorë të rinj të gjejnë një mënyrë për të balancuar jetën e tyre personale dhe profesionale – dhe ende të ngjiten në shkallët e karrierës? Apo do t’u duhet të peshojnë nëse arritja e ekuilibrit punë-jetë tani ia vlen çmimin që mund të paguajnë më vonë në karrierën e tyre?

Rasti për heqjen e balancës

Mendimi tradicional ka parë që shumë punëtorë të punojnë me orë të gjata në fillim të karrierës së tyre për të ngjitur shkallët e korporatës, duke u lehtësuar vetëm kur të kenë arritur sigurinë financiare ose një nivel të caktuar vjetërsie.

Galloway beson se punëtorët kanë më shumë gjasa të përfitojnë nga kjo që në fillim të karrierës së tyre. Në vend që të kërkojnë ekuilibër, ata mund të vënë si përparësi përpjekjet e tyre profesionale: të gjejnë mundësi më të mëdha për të thyer konkurrencën, për të përshpejtuar perspektivat e tyre të punës dhe përfundimisht për të arritur pozicione më të larta në karrierë.

“Trajektorja juaj profesionale është vendosur në mënyrë disproporcionale dhe e padrejtë nga vitet e para të karrierës suaj,” shpjegon Galloway. “Pra, nëse doni ekuilibër më vonë në jetë, nuk duhet të kërkoni ekuilibrin në të njëzetat – por ndikimin, rëndësinë dhe sigurinë ekonomike.”

Puna e parë e Galloway ishte në një bankë të madhe investimesh. Ai thotë se herë pas here do të punonte mbi 30 orë rresht. Në karriera konkurruese dhe me pagesë të lartë si financa, praktika të tilla intensive të punës shpesh konsiderohen si një rit kalimi. Por ai beson se punëtorët në të gjitha karrierat duhet të fitojnë kufijtë e tyre të punës dhe jetës. “Ndërtimi i kredencialeve, marrja e grupeve të aftësive, zhvillimi i marrëdhënieve profesionale janë të gjitha procese të ngadalta që kërkojnë vite kohë dhe investim përpara se të filloni të shihni kthime të rëndësishme.”

Punëtorët më të rinj, shton Galloway, janë në fazën e karrierës së tyre kur mund të kushtojnë sa më shumë energji që të jetë e mundur për të siguruar ekuilibrin e mëvonshëm punë-jetë. “Çdo i ri duhet të jetë realist se çfarë lloj kapitali do t’i duhet për të mbështetur jetën e tij dhe për angazhimin që duhet të bëjë kur është i ri për ta marrë atë,” thotë ai. “E vërteta universale është se nëse nuk keni lindur të pasur, por dëshironi të dilni në pension me siguri ekonomike, tregu i punës është super konkurrues – kërkon një investim të konsiderueshëm të kohës dhe energjisë suaj.”

Galloway thotë se më vonë në karrierën e tyre, pasi të jenë themeluar mirë, punëtorët mund të marrin një vendim: të gëzojnë një mënyrë jetese më të ekuilibruar ose të zgjedhin pozicione të nivelit të lartë. “Pika kryesore është se ndërrimi i marsheve është një zgjedhje për ta,” shton ai. “Pasi të keni arritur sigurinë ekonomike për ju dhe familjen tuaj, një ekuilibër i shëndetshëm punë-jetë bëhet një opsion gjithmonë i disponueshëm për ju.”

/ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0