Pesë arsye pse duhet të qëndroni tek puna aktuale përpara se të jepni dorëheqjen - Business Magazine Albania

Pesë arsye pse duhet të qëndroni tek puna aktuale përpara se të jepni dorëheqjen

Pas pandemisë, tregu i punës ndryshoi. Ndërsa në një farë mënyre puna ndryshoi për mirë, kjo nuk e ndaloi Dorëheqjen e Madhe. Midis 2020 dhe 2022, një numër rekord profesionistësh u larguan nga vendi i punës dhe kërkuan marrëveshje më të mira pune ose me punëdhënës të ndryshëm ose në mënyrë të pavarur.

Ndërsa mund të jetë joshëse të ndiqni bashkëmoshatarët tuaj dhe të kërkoni mundësi më të bukura, këtu janë pesë arsye pse qëndrimi në punën tuaj aktuale mund të shpërblehet.

  1. Mund të keni mundësi për promocion

Qëndrimi në punën tuaj aktuale nuk do të thotë që nuk do të jeni në gjendje të rriteni profesionalisht. Ndërsa punëtorët largohen nga organizata juaj, do të ketë një numër më të madh të mundësive të promovimit në dispozicion. Me më pak kolegë për të konkurruar, ju mund të merrni një promovim dhe të plotësoni një rol të lartë në organizatën tuaj shumë më shpejt se sa mundeni nga jashtë. Mund të përfundoni me paga më të mira dhe më shumë përgjegjësi, me zero rrezik.

Plus, kompanitë kanë më shumë gjasa të punësojnë brenda vendit sesa të kërkojnë talente të reja, veçanërisht gjatë periudhave të paqëndrueshmërisë. Qëndrimi i vendosur gjatë kësaj periudhe ndërprerjeje i dëshmon punëdhënësit tuaj se jeni i besueshëm, duke e bërë promovimin brenda organizatës tuaj më të mundshme se sa ishte më parë.

  1. Mund të shkoni në një ekip apo projekt të ri

Nëse nuk doni të lini punën tuaj, por dëshironi të përparoni në shkallët e karrierës, mund ta përdorni këtë mundësi për të kaluar në një ekip ose projekt të ri. Me zbrazjen e tavolinave dhe vendet e punës që detyrohen të riorganizohen, është momenti ideal për të propozuar një ndërrim departamenti ose për të kërkuar të transferoheni në një ekip ose projekt tjetër.

  1. Mund të merrni përgjegjësi të reja

Qëndrimi në punën tuaj aktuale nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të mbeteni të ngecur duke bërë të njëjtën punë përgjithmonë. Me një ekip më të vogël, shefi juaj tani ka më shumë gjasa t’ju angazhojë për t’ju ndihmuar me ekipet e tjera dhe projektet e tjera në vazhdim, dhe ju duhet të shfrytëzoni mundësinë për të marrë punë në pozicione më të larta nëse doni të përparoni. Kjo ju jep mundësinë për të fituar aftësi të reja, për të punuar me kolegë të rinj dhe për ta bërë veten më të vlefshëm brenda dhe në tregun e punës.

Lexo edhe: 3 arsye pse nuk po merrni më të mirën nga ekipi juaj

  1. Disa nga kolegët tuaj më pak të preferuar kanë lëvizur

Shumë profesionistë përmendin kolegët e vështirë si arsyen kryesore që ata e shohin vendin e tyre të punës si “toksik”. Pra, largimi masiv nga zyrat mund të mos jetë gjithmonë një gjë e keqe. Me kolegët e vështirë që largohen diku tjetër, mund të filloni të shijoni më shumë punën tuaj dhe të kaloni një kohë më të mirë në zyrë.

Kur kolegët konfrontues nuk janë më të pranishëm, mund ta keni më të lehtë të flisni dhe të dëgjoni gjatë takimeve. Ju gjithashtu mund të jeni më të gatshëm të përfshiheni në anën sociale të gjërave, gjë që do t’ju ndihmojë të njihni më mirë kolegët tuaj të mbetur.

  1. Opinioni juaj është bërë më i rëndësishëm

Tani që po punoni në një ekip më të vogël, mendimi juaj natyrisht do të ketë më shumë peshë. Jo vetëm që do të jetë më e lehtë për t’u dëgjuar, por gjithashtu nëse keni ide të reja ose dëshironi të ofroni sugjerime, ka shumë më tepër gjasa t’i miratoni ato kur punoni në numër të reduktuar.

Nëse dëshironi të jepni të dhëna për projekte, të kontribuoni më shumë në takimet e stafit ose të ofroni sugjerime për të cilat keni dashur të flisni për vite me radhë, tani është koha më e mirë për t’i paraqitur ato.

Plus, ju mund të përdorni besnikërinë tuaj kur sugjeroni ndryshime produktive në vendin e punës. Nëse shefi juaj mendon se ju do të hiqni dorë, ai ka më shumë gjasa të dëgjojë idetë tuaja për t’ju mbajtur.

Pra, nëse ju kruhen këmbët gjatë Dorëheqjes së Madhe dhe pyesni veten nëse po i humbisni të gjitha mundësitë në dukje të mahnitshme që ish-kolegët tuaj duket se po i shfrytëzojnë, thjesht mbani mend se bari nuk është gjithmonë më i gjelbër nga ana tjetër. Sigurisht, është e rëndësishme të mbani opsionet tuaja të hapura dhe gjithmonë të përpiqeni të merrni marrëveshjen më të mirë për veten tuaj. Por mos aplikoni pa bërë kërkimin tuaj dhe pa vlerësuar të gjitha opsionet e disponueshme me punëdhënësin tuaj aktual, veçanërisht nëse ata ju kanë trajtuar mirë gjatë viteve të fundit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0