“Ryanair” shpërthen ndaj qeverisë, ndërsa trafiku ajror ka rënë 80% - Business Magazine Albania

“Ryanair” shpërthen ndaj qeverisë, ndërsa trafiku ajror ka rënë 80%

‘Ryanair’ deklaroi të hënën se do të punojë me një ‘orar fluturimi të reduktuar ndjeshëm’ në gjashtë muajt e ardhshëm krahasuar me pritjet e tij, për shkak të shtrëngimeve të lidhura me Covid-19 në të gjithë Evropën. Deklarata vjen vetëm dy ditë pasi Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi javën e kaluar një bllokim të dytë për Anglinë duke filluar më 5 nëntor. Javën e kaluar, qeveritë franceze dhe gjermane gjithashtu paraqitën planet për një bllokim të dytë në mbarë vendin. Shumë qeveri të tjera evropiane kanë rritur kufizimet gjatë ditëve të fundit, ndërsa ata po përballen me një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit.

“OBSH-ja konfirmoi se bllokimet duhet të jenë opsioni i fundit, sepse në thelb ato janë një dështim.” – tha Michael O’Leary, administratori i Ryanair për CNBC. “Nëse do të kishim prova më agresive dhe prova gjurmuese, ose siç premtoi kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, testimin dhe gjurmimin e klasit botëror, të cilat qartë nuk i kemi në Mbretërinë e Bashkuar, ne do të mund të kishim shmangur një bllokim të dytë.”

LEXO: Kompania ajrore EasyJet shkurton vendet e punës dhe ul kapacitetin

Ryanair është goditur rëndë nga pandemia Covid-19. Kompania raportoi të hënën një rënie prej 78 përqind të të ardhurave mes prillit dhe shtatorit në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Linja ajrore gjithashtu përjetoi një rënie prej 80 përqind të numrit të klientëve në ato gjashtë muaj duke pasur humbjen më të rëndë prej tre dekadash.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0