Rusia i ka akuzuar Google dhe Facebook për ndërhyrje në zgjedhje
Përditësuar së fundmi: 09/09/2019

Rusia i ka akuzuar Google dhe Facebook për ndërhyrje në zgjedhje

Share
nga Eridon Elshani
Sht 09, 2019
-Manages Business Mag Kosovo -Studies Philosophy at University of Prishtina
lexo me teper >

Zyrtarët në Rusi kanë thënë që Google dhe Facebook publikuan reklama të lidhura me zgjedhjet që ishin në kundërshtim me ligjet e vendit, raportoi Reuters.

Po, ju e lexuat saktë këtë : Rusia po i akuzon dy gjigandët e teknologjisë për ndërhyrje në zgjedhje.

Lexoni: Një kompani ruse dëshiron të lançojë satelitë të vegjël për të shfaqur reklamat në qiell

Organi qeveritar i Rusisë që mbikëqyr ligjet e vendit për media, ka thënë që Facebook dhe Google kanë reklamuar gjatë zgjedhjeve të së dielës.

“Këto veprime mund të konsiderohen si ndërhyrje në punët sovrane të Rusisë dhe pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve demokratike në Federatën Ruse,” sipas një versioni të përkthyer të një mesazhi që u shfaq në faqen e internetit të këtij organi qeveritar.

Google dhe Facebook nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Facebook, natyrisht, i ka kaluar dy vitet e fundit duke rrënjosur propagandën e mbështetur nga Rusia dhe “sjellje të tjera të koordinuara joautentike” në platformën e saj. Që atëherë, Facebook ka zbuluar disa rrjete të tjera llogarish – nga Rusia dhe gjetkë – që kanë tentuar të manipulojnë përdoruesit e mediave sociale.

Mashable