Rusia do të fillojë mbushjen e depozitave të gazit ne Europë pas 8 nëntorit, Putin: “Fillimisht tonat” - Business Magazine Albania

Rusia do të fillojë mbushjen e depozitave të gazit ne Europë pas 8 nëntorit, Putin: “Fillimisht tonat”

Presidenti Vladimir Putin i tha drejtuesit të gjigantit energjetik “Gazprom”, Alexei Miller, që të fillojë pompimin e gazit natyror në depozitat evropiane të gazit pasi Rusia të përfundojë mbushjen e rezervave të veta, gjë që mund të ndodhë nga  8 nëntori.

Tregjet e gazit në Azi dhe Evropë janë ngritur në qiell këtë vit, me çmimet standarde të qendrës holandeze të gazit duke u rritur me 365% që nga fillimi i vitit, të nxitur nga stoku i ulët dhe kërkesa në rritje ndërsa ekonomitë rimëkëmben nga kriza e COVID-19.

“Sapo të përfundojmë pompimin e gazit në UGS (magazina nëntokësore e gazit) në Rusi, ne do të fillojmë të pompojmë gazin në UGS evropiane”, i tha Miller Putinit.

Presidenti rus tha se kjo do të përmirësonte situatën në tregun evropian të energjisë.

Miller tha gjithashtu në mbledhjen e qeverisë së transmetuar në televizion se Gazprom do të arrijë nivelin e planifikuar prej më shumë se 72.6 miliardë metra kub (bcm) gaz në magazinimin e brendshëm deri më 1 nëntor dhe do të përfundojë plotësisht mbushjen e inventarëve deri më 8 nëntor.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0