Rusët mbeten “zemërthyer”. Aplikacioni i takimeve dashurore njofton largimin e shërbimeve - Business Magazine Albania

Rusët mbeten “zemërthyer”. Aplikacioni i takimeve dashurore njofton largimin e shërbimeve

Kompania mëmë e aplikacionit të takimeve Tinder dhe Hinge ka njoftuar se do të ndalojë së funksionuari në Rusi, më shumë se një vit pasi shpërtheu lufta në Ukrainë.

Match Group tha se markat e saj po ndërmerrnin hapa për të “kufizuar aksesin” në shërbime dhe do të tërhiqen plotësisht nga tregu rus deri më 30 qershor.

Njoftimi vjen pasi shumë kompani globale ndërprenë lidhjet me Rusinë pas pushtimit në shkurt 2022.

Kompania amerikane e bëri njoftimin në raportin e saj vjetor të martën, duke shtuar se ishte “e angazhuar për të mbrojtur të drejtat e njeriut”.

Në javët e para nga sulmi i Ukrainës nga Vladimir Putin, shumë firma perëndimore njoftuan se do të pezullonin aktivitetet në Rusi ose do të tërhiqeshin krejtësisht nga vendi.

Lexo edhe: Si do të dukeshin logot e Tinder, Starbucks dhe Burger King në Mesjetë?

Ndërsa presioni nga konsumatorët u rrit, McDonald’s, Coca-Cola, Starbucks dhe Heineken njoftuan se po ndërpresin lidhjet.

Match Group, markat e të cilit përfshijnë faqe të tjera takimesh si Plenty of Fish, ka bërë pak deklarata publike në lidhje me operacionet e saj ruse.

Kompania, e cila punëson më shumë se 2,700 veta staf në mbarë botën, megjithatë ka pasur zhvillime negative në biznesin e saj europian në mars 2022, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Match Group pretendon se Tinder është “aplikacioni më i popullarizuar në botë për të takuar njerëz të rinj”.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0