"Rubik Mona Lisa" shitet për 480.000 euro

“Rubik Mona Lisa” shitet për 480.000 euro


Mona Lisa e ndërtuar me kuba rubikë shitet për 480.000 euroNjë interpretim i Mona Lisës së Da Vinçit, i bërë tërësisht me kuba rubikë është shitur për rreth gjysmë milioni euro.

“Rubik Mona Lisa”, nga artisti francez, Invader është ndërtuar në vitin 2005 me 330 pjesë puzzle. Kjo vepër është e para në serinë e punimeve të imazheve që janë ikona botërore. Vepra u shit për 480.000 euro, katër herë më shumë sesa vlera e saj, pas një lufte nga dy blerës tek shitjet Urbane dhe Bashkëkohore të Artcurial në Paris.

Lexoni: Piktura që u gjend në kuzhinën e një plake shitet për 24 milionë euro

Invader është i njohur për mozaikët e tij me pllaka qeramike të modeluara në artin pixelated të lojërave video të viteve 1970-1980, përfshirë këtu edhe Invaders Space. Artisti ka mbetur anonim duke punuar i maskuar dhe natën dhe duke e mbuluar fytyrën e tij gjatë intervistave  ose fotografive.

euronews.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0