Piktura që u gjend në kuzhinën e një plake shitet për 24 milionë euro


Piktura e artistit italian Cimabue, u zbulua muajin e kaluar në Francën veriore. Piktura pritej të merrte deri në 6 milionë euro në ankand. Por, oferta fituese tejkaloi shumë pritjet dhe piktura u shit për një shumë katër herë më të lartë.

Shtëpia e Ankandit Acteon, tha që shuma e paguar nga një blerës anonim nga Franca veriore, ishte një rekord i ri botëror për një pikturë mesjetare të shitur në ankand.

“Kur një punë unike e një piktori aq të rrallë sa Cimabue vjen në treg, duhet të jesh gati për surpriza”, tha drejtori i shtëpisë së ankandeve Dominique Le Coent për agjencinë e lajmeve Reuters.

Lexoni gjihashtu:

Blerja më e “çmendur” e kësaj jave: 1 milion dollarë vetëm për një vend parkimi

Për vite me radhë, piktura varej në një kuzhinë të vjetër në qytetin e Compiègne. Ajo u vu re nga një punonjës i shtëpisë së ankandeve, i cili këshilloi pronarin e saj që ta vlerësonte atë nga ekspertët.

Piktori italian Cimabue, i njohur edhe si Cenni di Pepo, lindi në qytetin e Firencës. Ai ishte aktiv në fund të shekullit XIII dhe në fillim të shekullit XIV – një figurë kalimtare midis artit të stilizuar të periudhës mesjetare dhe veprave më natyraliste të Rilindjes.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale