Rrugëtimi i Video-Lojërave! - Business Magazine Albania

Rrugëtimi i Video-Lojërave!

Video-Lojërave

18 vjet më parë, lojtarët kishin ende një PlayStation 2 në dhomat e tyre. Xbox 360 ishte ende duke u referuar si Xbox Next. Dhe Wii u quajt me emrin e tij të koduar: Nintendo Revolution. Nuk e kuptuam se ishim në greminën e një ndryshimi të madh në lojëra, ku numri i njerëzve që luanin lojëra do të zgjerohej në mënyrë eksponenciale dhe sigurisht nuk kishte asnjë mënyrë për të parashikuar se çfarë do të ndodhte sot.

Sidoqoftë, kjo nuk i ndaloi një pjesë të vogël të zhvilluesve të guximshëm që t’i jepnin një goditje kësaj. Ishte viti 2004, kur u shtrua pyetja përpara një sërë zhvilluesish dhe drejtuesish të profilit të lartë në atë kohë: Si do të ishin sistemet e lojërave në vitin 2025?

Lexoni: Pse kompanitë private dhe sipërmarrësit do të dominojnë Metaverse?!

Natyrisht, nuk jemi fare aty, por jemi mjaft afër për të marrë një ide mbi nivelin e fuqive të tyre psikike. Pra, si ia dolën? Në përgjithësi, rezultoi shumë mirë.

Sigurisht, jo parashikimet e të gjithëve u realizuan. Yuji Naka, krijuesi i serisë Sonic të Sega-s, për shembull, tha se ai imagjinonte industrinë duke zhvilluar “teknologjinë e projektimit 3D që do t’ju lejojë të luani pa monitor. Sonic do të funksionojë dhe loja do të vazhdojë pikërisht para ose rreth jush!”

Natyrisht, kjo nuk ndodhi. Thënë kështu, Naka në fund të fundit mund të ketë të drejtë. Microsoft, në vitin 2013, njoftoi se po punonte në sistemin e provës së konceptit të quajtur IllumiRoom, i cili rrit zonën përtej ekranit të televizorit me pamjet e projektuara. Ka pak holograme, por sigurisht që mund t’i bëjë lojërat shumë më zhytëse.

Supozimi më argëtues i së ardhmes që nuk u realizua me siguri i përkiste Greg Zeschuk, bashkëthemeluesit të Bioware (i cili doli në pension në vitin 2012 dhe tani është një prodhues i birrës artizanale).

“Unë mendoj se një skenar ku ne të gjithë po përdorim kontrollues virtualë pa përfaqësim fizik do të jetë mjaft i mundshëm,” tha Zeschuk. “Këta kontrollorë mund të përdorin ose fusha magnetike ose sisteme optike si ato të përdorura në konfigurimet aktuale të kapjes së lëvizjes. …Një opsion tjetër është hyrja e drejtpërdrejtë në sistemin nervor të lojtarit, por kjo duket ende shumë e largët…dhe e frikshme.”

Marrja e gjërave të gabuara është pjesë e rrezikut dhe argëtimit, veçanërisht në një industri që lëviz me shpejtësi. Ajo që rezulton veçanërisht mbresëlënëse, megjithatë, është se sa shumë krijues lojërash iu afruan parashikimit të elementeve të botës aktuale të video lojërave gati 20 vjet më parë.

Will Wright, i cili qëndron pas The Sims dhe shumë lojërave të tjera të rëndësishme, e ka arritur pak a shumë, duke parashikuar që videolojërat do të përhapeshin shumë përtej sistemeve të dedikuara dhe do të bëheshin të kudondodhura në një shumëllojshmëri të pajisjeve elektronike, edhe nëse ai ishte pak pesimist për jetëgjatësinë e sistemeve të konsolës.

“Në vitin 2025 dyshoj se do të kemi diçka që ne e quajmë ‘makinat e lojërave’,” tha ai. “Ne nuk kemi ‘makina filmash’ të dedikuar, përkundrazi kemi shumë pajisje të ndryshme që mund të luajnë dhe shfaqin filma si dhe media të tjera. … Filmat janë bërë një formë shumë portative e medias që mund të jetojë në të gjitha këto. Unë mendoj se ne kemi filluar të shohim lojërat të evoluojnë dhe të diversifikohen në një mënyrë të ngjashme.”

Ndërsa realiteti virtual ende nuk e ka përmbushur plotësisht potencialin e tij, ai është larg nga ëndrra e çuditshme që ishte në fillim të viteve 2000. Dhe Facebook/Meta shpreson ta bëjë atë një pjesë të madhe të metaverse. Bashkëthemeluesi tjetër i Bioware, Ray Muzyka (i cili u tërhoq nga industria në 2012 dhe tani është një investitor engjëll dhe mentor me bazë në Kanada) e pa potencialin e VR në 2004, duke thënë: “Mezi pres realitetin e vërtetë virtual në lojëra 20 vjet nga tani, ku mund të zhytesh plotësisht në aksion dhe skenar.”

Dhe Ted Price, CEO në Insomniac Games, ishte po aq entuziast për teknologjinë, veçanërisht kur bëhej fjalë për mënyrat se si mund të ndërveproni me lojërat. (Ai gjithashtu parashikoi një teknologji që do të realizohej gjashtë vjet më vonë me pajisjen hyrëse të sensorit të lëvizjes Kinect të Microsoft.)

Lexoni: Video lojërat NFT ofrojnë mundësi fitimi deri në 1000 dollarë në muaj

“Le të heqim dorë nga televizori dhe të krijojmë një ekran 3D më bindës të montuar në kokë,” tha ai. “Le t’i heqim kontrollorët nga duart e lojtarëve dhe në vend të kësaj të krijojmë ndjesinë e mbajtjes së një shkopi bejsbolli ose tundjes së një shpate. Dhe harroni tastierat – edhe tani shumë lojëra kanë filluar të përfitojnë nga gjërat që mund të bësh me komandat vokale.”

Që nga viti 2004, industria e video lojërave ka parë që shitjet e saj vjetore të rriten nga 7 miliardë dollarë në 121 miliardë dollarë, sipas The NPD Group. Është një botë shumë e ndryshme nga ajo që ishte kur Nintendogs dhe Pro Evolution Soccer 5 sundonin listat. Por edhe atëherë, kishte njerëz që e shihnin të ardhmen dhe po planifikonin për të, edhe nëse nuk kishin gjithmonë 100% të drejtë.

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0