Rrjeti social Facebook nuk po funksionon siç duhet, mijëra përdorues të prekur


Rrjeti social Facebook momentalisht po përjeton probleme madhore në Europë dhe Britani ndërsa në Shqipëri përdoruesit po hasin vështirësi në qasjen në faqet e rrjetit social.

Twitter janë publikuar rreth 2.500 cicërima nën hashtagun #facebookdown.

DownDectector i cili monitoron shërbimet online për probleme të mirëfunksionimit raportoi një rritje të ankesave të përdoruesve të cilët filluan në orën 18:15 me orën tonë lokale, ditën e djeshme.

rrjeti-social-facebook-nuk-po-funksionon-sic-duhet-mijera-perdorues-te-prekur-business-mag

Faqet janë të paaksesueshme

Këtyre probleme nuk u kanë shpëtuar as përdoruesit shqiptarë. Raportimet e para filluan në 18:04 ku disa përdorues të cilët kërkojnë faqe të menaxhuara nga platforma Business Manager e kanë të pamundur të qasen në to.

Rrjeti social shfaq një mesazh gabimi si në foton e paraqitur më poshtë:

rrjeti-social-facebook-nuk-po-funksionon-sic-duhet-mijera-perdorues-te-prekur-business-mag

Këtë problem e ka patur edhe faqja PCWorld Albanian në rrjetin social të tyre.

Pamundësia për t’u qasur në faqet e menaxhuara nga Business Manager konsiston vetëm nga një shfletues desktop dhe specifikisht në Shqipëri.

Në Britani përdoruesit kanë vështirë të hapin dhe kërkojnë, pëlqejnë dhe komentojnë përmbajtjet në platformë.

Qasja përmes një telefoni celular nga aplikacioni kryesor Facebook dhe aplikacioni i menaxhimit të faqeve Pages Manager vijon pa probleme.

Ky ngjarje vjen pak orë pasi The Guardian publikoi një hulumtim të Universitetit të Kalifornisë i cili thoshte se përdoruesit e WhatsApp janë seriozisht të ekspozuar ndaj përgjimit.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale