Rritja masive e rrjetit social Tiktok ka filluar të ngadalësohet


Platforma fillimisht është lancuar në Kinë më 2016, ndërsa u bë globale një vit më vonë, duke grumbulluar më se 500 milionë ndjekës, ndërsa në total ka mbi 1.5 miliardë ndjekës.

Formati hibrid në mes të Vine dhe YouTube, ka bërë që videot në TikTok të jenë atraktive dhe shumë të popullarizuara tek të rinjtë.

Por, të dhënat e fundit nga SensorTower, tregojnë se ky rrjet social ka pësuar rënie në çerekun e fundit të këtij viti. Gjatë muajit shtator, ka pasur 177 milionë shkarkime, që është për katër për qind më pak se muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Rënia e përdorimit të TikTok mund të shkaktohet nga shpenzimi i tepërt i Facebook-ut në reklamimin e platformës së vet, në mënyrë që të mbledhë sa më shumë përdorues të rinj në moshë.

TikTok, shumë përdorues i ka mbledhur duke reklamuar në Facebook, por kohët e fundit nuk është duke shpenzuar aq shumë sa dikur dhe interesimi ka rënë. Megjithëse është një fenomen botëror, kritikat e shumta që janë bërë së fundi për TikTok, mund t’ia zbehin popullaritetin dhe ndjekësit të largohen.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara, e ka kritikuar TikTok për mënyrën e marrjes së të dhënave dhe qeveria e Kinës e ka kritikuar për lejimin e shfaqjes së disa pamjeve nga protestat në Hong Kong.

TheVerge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale