Rregullatorët e Bashkimit Evropian akuzojnë Apple për shkeljen e rregullave të konkurrencës dixhitale për App Store - Business Magazine Albania

Rregullatorët e Bashkimit Evropian akuzojnë Apple për shkeljen e rregullave të konkurrencës dixhitale për App Store

Rregullatorët e Bashkimit Evropian akuzojnë Apple për shkeljen e rregullave të konkurrencës dixhitale për App Store

Rregullatorët e Bashkimit Evropian ngritën të hënën akuzat e tyre të para sipas rregullores së re të konkurrencës dixhitale, duke akuzuar Apple për pengimin e prodhuesve të aplikacioneve që t’i drejtojnë përdoruesit për opsione më të lira jashtë App Store.

Komisioni Evropian tha se sipas gjetjeve paraprake të hetimit të tij, kufizimet që prodhuesi i iPhone vendos mbi zhvilluesit që përdorin App Store-in e tij celular kishin shkelur Aktin e Tregjeve Dixhitale të marrëveshjes mes 27-vendesh.

Akti rregullave, i njohur gjithashtu si DMA, është një grup rregullash gjithëpërfshirës që synojnë të parandalojnë gjigandët e teknologjisë nga goditjet në tregjet dixhitale nën kërcënimin e ndëshkimeve të rënda financiare. Komisioni hapi një raund fillestar hetimesh pasi hyri në fuqi në mars, duke përfshirë në vazhdim një hetim të veçantë  nëse Apple po bën mjaftueshëm për të lejuar përdoruesit e iPhone të ndryshojnë lehtësisht shfletuesit e internetit dhe raste të tjera që përfshijnë Google dhe Meta. Apple është përballur me presion në të dy anët e Atlantikut për të rrëzuar disa nga barrierat konkurruese rreth ekskluzivitetit të saj fitimprurës të iPhone. Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka ngritur një padi gjithëpërfshirëse antitrust kundër Apple këtë vit, duke e akuzuar atë për monopolizimin e paligjshëm të tregut të smartfonëve dhe cënimin e konkurrentëve, duke penguar inovacionin dhe duke mbajtur çmimet artificialisht të larta. Prodhuesit e aplikacioneve si Spotify ishin ankuar për vite me radhë për kërkesën e Apple që abonimet të bliheshin vetëm përmes aplikacioneve iOS, duke e lejuar kompaninë të marrë një komision deri në 30%. Sipas dispozitave të DMA, zhvilluesit e aplikacioneve duhet të lejohen të informojnë klientët për opsionet më të lira të blerjes dhe t’i drejtojnë ata në ato oferta. Apple tani ka një shans për t’iu përgjigjur gjetjeve. Komisioni duhet të marrë një vendim përfundimtar mbi pajtueshmërinë e Apple deri në mars 2025. Kompania mund të përballet me gjoba deri në 10% të të ardhurave të saj globale, të cilat mund të arrijnë në miliarda euro, ose gjoba ditore. Komisioni vazhdoi presionin ndaj Apple, duke hapur njëkohësisht një hetim të ri për kushtet kontraktuale që u ofron zhvilluesve të aplikacioneve.

Rregullatorët morën një “tarifë teknologjike bazë” prej 50 cent euro (54 cent) që Apple tani po i tarifon zhvilluesit për çdo herë që aplikacionet e tyre shkarkohen dhe instalohen nga jashtë App Store të Apple. Dispozitat e DMA hapin rrugën për platformat alternative ku shkarkohen aplikacionet për t’u dhënë konsumatorëve më shumë zgjedhje.

Lexo edhe: CEO i SoftBank: “AI që është 10,000 herë më inteligjent se njerëzit do të dalë pas 10 vitesh”

Komisioni tha se kushtet e reja janë një “kusht për të hyrë në disa nga veçoritë e reja të mundësuara nga DMA”. Rivalët e kishin kritikuar tarifën, duke thënë se kjo do të pengonte shumë aplikacione ekzistuese falas, të cilat nuk paguajnë asnjë tarifë.

“Ne jemi të shqetësuar se modeli i ri i biznesit i Apple e bën shumë të vështirë për zhvilluesit e aplikacioneve që të funksionojnë si tregje alternative dhe të arrijnë përdoruesit e tyre fundorë në iOS,” tha në mediat sociale Komisionerja Evropiane për Konkurrencën, Margrethe Vestager. Apple Inc tha gjatë disa muajve të fundit, “ka bërë një sërë ndryshimesh për t’u pajtuar me DMA në përgjigje të reagimeve nga zhvilluesit dhe Komisioni Evropian”.

“Ne kemi besim se plani ynë përputhet me ligjin dhe vlerësojmë se më shumë se 99% e zhvilluesve do t’i paguanin të njëjtat ose më pak tarifat Apple sipas kushteve të reja të biznesit që ne krijuam,” tha kompania në një deklaratë. “Të gjithë zhvilluesit që bëjnë biznes në BE në App Store kanë mundësinë të përdorin veçoritë më të fundit që ne kemi prezantuar, duke përfshirë aftësinë për të drejtuar përdoruesit e aplikacioneve në ueb për të kryer blerjet me një normë shumë konkurruese.”

Kompania tha se do të “vazhdojë të dëgjojë dhe të angazhohet” me komisionin Europian.

Wral

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0