Robotët do të prodhojnë robotë në Kinë - Business Magazine Albania

Robotët do të prodhojnë robotë në Kinë


ABB është mes kompanive robotike në të zhvilluara në botë. Në fabrikën e saj në Kinë, robotët do të prodhojnë robotë. Grupi zviceran i inxhinierëve ka bërë të ditur se fabrika me vlerë 150 milionë dollarë do të nisë punën në Shangai brenda vitit 2020.

Sipas Reuters, fabrika do të prodhojë robotë për tregun kinez por edhe për Azinë në tërësi. Pas SHBA-ve, Kina është tregu i dytë për ABB. Drejtori ekzekutiv i kompanisë, Ulrich Spiesshofer tha se “Shanghai është bërë një qendër jetike për udhëheqjen e teknologjisë së përparuar, për ABB dhe botën”.

Si shumë kompani që operojnë në tregun global, ABB po shërben në fushën e robotikës, duke u përpjekur të shmangë tensionet tregtare me Shtetet e Bashkuara. Me rritjen e pagave edhe Kina po fillon të ulë fuqinë njerëzore punëtore. Sipas ABB, vitin e kaluar, një nga çdo tre robotë të shitur në botë shkoi në Kinë, ose më saktë 138,000 njësi.

Sipas njoftimit zyrtar të kompanisë, fabrika e re e ABB-së me 75,000 metra katrorë do të përdorë softuer që do të lejojë njerëzit dhe robotët të punojnë në mënyrë të sigurt në afërsi. Sipas kompanisë, robotët YuMi janë të projektuar të punojnë përkrah njerëzve.

Një zëdhënës i kompanisë tha se detyra e tyre kryesore është mbledhja e pjesëve të vogla të nevojshme për prodhimin e një roboti ABB. Robotët industrialë të ABB që përdoren për të ndërtuar automobilë, dhe për të mbledhur pajisje elektronike, do të ndërtojnë robotë për industri të shumta në fabrikën e Shangait.

https://youtu.be/LSkjHCXbfg4

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0