River Styxx Capital do të blejë 85 % të aksioneve të Telenor Banka në Serbi

River Styxx Capital do të blejë 85 % të aksioneve të Telenor Banka në Serbi


Bashkëpunimi ynë i ngushtë me Telenorin do t’i shërbejë më mirë interesave të klientëve aktualë dhe potencialë të bankës dhe do të krijojë vlerë për të gjithë aktorët e saj”, thotë Elvin Guri, drejtor i përgjithshëm i River Styxx Capital.

Grupi Telenor është ndër operatorët kryesorë të telefonisë celulare në botë.

Telenor Banka ka arritur një marrëveshje me River Styxx Capital për një partneritet strategjik. Sipas marrëveshjes, River Styxx Capital do të blejë 85% të aksioneve të Telenor Banka, ndërsa Telenor do të mbajë 15% të pronësisë.

“Ne jemi krenar që Telenor Banka ka qenë në krye të dixhitalizimit të industrisë bankare të Serbisë gjatë tre viteve të fundit. Partneriteti strategjik me River Styxx Capital është hapi i ardhshëm në kurbën e rritjes së bankës, duke sjellë mundësi të reja për zgjerimin e biznesve të Telenor Banka dhe të krijojë përfitime shtesë për klientët tanë dhe të gjithë tregun”, thotë Ingeborg Øfsthus , CEO i Telenor Serbia dhe kryetar i Bordit të Drejtorëve të bankës Telenor.

Duke investuar në këtë partneritet, River Styxx Capital hyn në tregun serb dhe ndan vizionin e sigurimit të shërbimeve të arritshme dhe të përshtatshme financiare në të gjithë rajonin e Europës Juglindore.

“Investimi në Telenor Banka dhe krijimi i një partneriteti tregtar dhe kapitali me Telenor është një mundësi e pakrahasueshme për të hyrë në tregun serb, një treg që vazhdon të ofrojë perspektiva tërheqëse rritjeje. Duke kombinuar konsumatorin e River Styxx Capital dhe ekspertizën në financim, me shërbimin e klientit dhe rrjetin e Telenorit, si një udhëheqës i inovacionit të teknologjisë financiare rajonale, ne jemi të sigurt se do të sigurojmë zhvillim të mëtejshëm të bankës.

Banka do të vazhdojë të investojë përpjekje dhe burime të konsiderueshme në mbajtjen e lidershipit të saj si banka e vetme “Internet Based, Mobile-First” në Europën Juglindore.

Bashkëpunimi ynë i ngushtë me Telenorin do t’i shërbejë më mirë interesave të klientëve aktualë dhe potencialë të bankës dhe do të krijojë vlerë për të gjithë aktorët e saj”, thotë Elvin Guri, drejtor i përgjithshëm i River Styxx Capital.

Me më shumë se 300.000 klientë, gjithmonë e në rritje, Telenor Banka ka ndryshuar mënyrën se si njerëzit ndërveprojnë me bankat në Serbi. Partneriteti strategjik me River Styxx Capital do të mbështesë financimin dhe rritjen e mëtejshme të biznesit.

Në të ardhmen, Telenor Banka do të fokusohet në ndërtimin e shërbimeve të reja inovative dhe rritjen e bazës së konsumatorëve të tyre.

/Telenor.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0