Ringrihu më i fortë! Program akselerimi për biznesin e vogël

Ringrihu më i fortë! Program akselerimi për biznesin e vogël

Program akselerimi

Rreth Programit

Ky program akselerimi është pjesë e programit “Hapide Impact Combinator” dhe synon të kontribojë në rritjen e aftësive të sipërmarrësve të rinj dhe femrave, për riorganizimin, ristrukturimin dhe rimëkëmbjen sa më të shpejtë të bizneseve të tyre nga pasojat e tërmetit dhe/apo të situatës së krijuar nga Covoid-19.

Bazuar në përvojën e mëparshme të YSB Balkans dhe praktikat më të mira të aftësimit praktik të sipërmarrësve, programi ofron trajnime praktike, këshillim të personalizuar dhe mentorim të fokusuar në rritjen e aftësive të sipërmarrësve në drejtim të vlerësimit të shpejtë të situatës dhe sfidave aktuale të biznesit, identifikimit të risqeve dhe oportuniteteve të reja në treg, rikonceptimit dhe testimit të shpejtë të zgjidhjeve, produkteve apo shërbimeve të reja dhe riorganizimit të modelit të bizneseve të tyre, për tu përshtatur sa më shpejt dhe sa më mirë me sfidat aktuale, nevojat dhe oportunitetet e reja të tregut.

Kush mund të aplikojë?

Aplikuesit duhet t’u përkasin kategorive të mëposhtme:

Aplikuesit duhet të kenë tashmë një biznes të vogël të registruar, brënda territorit të Bashkisë Tiranë, i cili është afektuar negativisht nga tërmeti i vitit të kaluar dhe/apo nga situata aktuale e pandemisë së Covid-19;

Aplikuesit duhet ti përkasin të paktën njërës prej këtyre dy grupeve: (i) “sipërmarrës të rinj” nga mosha 18 – 35 vjeç, ose; (ii) “sipëmarrëse femra” nga mosha 18 – 45 vjeç.

Kriteret e përzgjedhjes janë:

Aplikimet do të vlerësohen nga një juri profesionistësh, bazuar në kriteret e mëposhtme:

Sipërmarrësi/ekipi i biznesit dhe qartësia e njohjes dhe paraqitjes prej tyre të situatës dhe sfidave praktike me të cilat përballet biznesi;

Niveli i novacionit/risisë që ka sjellë deri tani, që propozon të sjellë dhe/apo ka potencial të sjellë biznesi në të ardhmen për klientet, përdoruesit, sektorin apo me gjërë;

Potenciali i biznesit për qendrueshmëri dhe zhvillim në të ardhmen;

Madhësia dhe rëndësia e impaktit që biznesi mund të ketë dhe/apo të sjellë për shoqërinë.

Programi ofron:

9 javë intensive me trajnime praktike, seanca këshillimi dhe mentorimi të përsonalizuara me ekspertë të njohur të sipërmarrjes.

Mbi 20 ekspertë të fushave të ndryshme të të bërit biznes në Shqipëri do të vënë në dispozicion eksperiencën dhe dijet e tyre praktike.

+Çmime surprizë  për ekipet/bizneset që paraqesin përformancë më të lartë gjatë programit dhe më shumë potencial për rritje

+Bonus

Mundësi për rrjetëzim, lehtësim të aksesit në financim, këshillim dhe mentorim shtesë për ekipet me më shumë potencial

Nëse doni të lexoni më shumë detaje për kalendarin e aktiviteteve të programit mund të klikoni këtu.

Aplikimet pranohen deri më 26 korrik 2020, ju mund të aplikoni duke klikuar këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0