Rimbursimi i TVSH vetëm 6%, fermerët derdhin qumështin në rrugë


Situata paraqitet e vështirë edhe për fermerët në vend.

Nga zona të ndryshme të vendit ata kanë protestuar në Lushnjë kundër skemës së re të kompesimit të prodhimeve bujqësore. Përmes protestës ata i kërkojnë qeverisë të mos e ulë rimbursimin e TVSH-së nga 20 në 6% për produktet primare bujqësore. Në shenjë proteste fermerët derdhën qumështin dhe hodhën perime të freskëta përgjatë rrugës, tek Rotondo e Savrës. Ministria e Financave, fermerët dhe agropërpunuesit janë prej fillimit të vitit në debatin e ndryshimit të TVSH-së.

Lexo:Agropërpunuesit kërcënojnë se nuk do të blejnë më qumësht tek fermerët, nëse nuk rishikohet TVSH

Pak ditë më parë, përpunuesit e qumështit paralajmëruan se pas datës 14 mars nuk do të blejnë më qumësht tek fermerët. Sipas tyre, me rimburisimin 6% të TVSH-së fermerëve, barra tjetër e TVSH-së bie mbi përpunuesit. Ndërkohë, një ditë më parë, ministrja e Financave ka bërë të ditur se taksa nuk do të rishikohet.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale