Rikthehet vëmendja tek Venus. 4 misione gjatë viteve të ardhshme


Shkenca rikthen vëmendjen tek planeti Venus, pasi katër agjenci hapsinore në botë kanë programuar misione në këtë drejtim. Agjencia Hapësinore Indiane (në vitin 2023), NASA, ESA europiane dhe agjencia ruse, Roscosmos.

Në këtë planet janë dërguar deri më sot vetëm 2 sonda hapësinore shumë vite më parë. Pengesë bëhen kushtet shumë të vështira në Venus, si temperatura 470 gradë Celcius, presioni atmosferik 90 herë më i lartë se në Tokë dhe qielli i mbuluar nga re me acid sulfurik.

Por, njëkohësisht edhe arsyet për eksplorim janë të forta. Shkencëtarët mendojnë se Venusi është planet shumë i ngjashëm me Tokën, sa i përket dimensionit, dendësisë dhe karakteristikave kimike.

Studimet tregojnë gjithashtu se ky planet ka qenë i pasur me ujë e oqeane për rreth 3 miliardë vjet dhe më pas diçka ndodhi që e shndërroi. Adriana Ocampo, drejtuese e programeve shkencore të NASA, mendon se është i rëndësishëm fokusimi në studimin e Venusit (Afërditës), pasi do zbuloheshin arsyet e zhvillimit të jetës në Tokë, por edhe shumë mistere të tjera ndërplanetare.

Lexo: NASA hap stacionin e hapësirës për misionet private të astronautëve

Sipas shkencëtarëve, në Mars ku janë përqendruar edhe shumica e studimeve të deritanishme nga njeriu, ka pasur ujë për vetëm 430 milionë vjet, ndërkohë që tek Venusi për miliarda vite.

Sonda indiane, e cila do të jetë e para që do të niset pritet të sigurojnë një panoramë të detajuar të sipërfaqes së planetit. Objektiv i kërkimit është edhe verifikimi nëse po zhvillohet një aktivitet tektonik, bazik për krijimin e jetës.

Space

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale