Rikthehet vëmendja tek Venus. 4 misione gjatë viteve të ardhshme - Business Magazine Albania

Rikthehet vëmendja tek Venus. 4 misione gjatë viteve të ardhshme


Shkenca rikthen vëmendjen tek planeti Venus, pasi katër agjenci hapsinore në botë kanë programuar misione në këtë drejtim. Agjencia Hapësinore Indiane (në vitin 2023), NASA, ESA europiane dhe agjencia ruse, Roscosmos.

Në këtë planet janë dërguar deri më sot vetëm 2 sonda hapësinore shumë vite më parë. Pengesë bëhen kushtet shumë të vështira në Venus, si temperatura 470 gradë Celcius, presioni atmosferik 90 herë më i lartë se në Tokë dhe qielli i mbuluar nga re me acid sulfurik.

Por, njëkohësisht edhe arsyet për eksplorim janë të forta. Shkencëtarët mendojnë se Venusi është planet shumë i ngjashëm me Tokën, sa i përket dimensionit, dendësisë dhe karakteristikave kimike.

Studimet tregojnë gjithashtu se ky planet ka qenë i pasur me ujë e oqeane për rreth 3 miliardë vjet dhe më pas diçka ndodhi që e shndërroi. Adriana Ocampo, drejtuese e programeve shkencore të NASA, mendon se është i rëndësishëm fokusimi në studimin e Venusit (Afërditës), pasi do zbuloheshin arsyet e zhvillimit të jetës në Tokë, por edhe shumë mistere të tjera ndërplanetare.

Lexo: NASA hap stacionin e hapësirës për misionet private të astronautëve

Sipas shkencëtarëve, në Mars ku janë përqendruar edhe shumica e studimeve të deritanishme nga njeriu, ka pasur ujë për vetëm 430 milionë vjet, ndërkohë që tek Venusi për miliarda vite.

Sonda indiane, e cila do të jetë e para që do të niset pritet të sigurojnë një panoramë të detajuar të sipërfaqes së planetit. Objektiv i kërkimit është edhe verifikimi nëse po zhvillohet një aktivitet tektonik, bazik për krijimin e jetës.

Space

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0